کارت گرافیک چیست؟


تقریبا همه ی ما با این قطعه آشنایی داریم و یا حداقل نامش را شنیده ایم، قطعه ای که نقش مهمی را در رایانه ها مخصوصا برای گیمر ها ایفا می کند.

به زبان ساده کارت گرافیک قطعه ای است که به کامپیوتر این توانایی را میدهد که اطلاعات گرافیکی دیجیتالی را به اطلاعات گرافیکی آنالوگ تبدیل کند و آن را برای نمایش به مانیتور، تلوزیون و یا پرژکتور منتقل کند. این قطعه خود دارای یک پردازنده ی اختصاصی هست که کاراهای پردازش گرافیکی را انجام میدهد که همین امر به نوعی از حجم کاری پردازنده اصلی (CPU) می کاهد. این پردازنده ی اختصاصی GPU یا Graphics Processing Unit نام دارد.

GPU

GPU یک تراشه است، که برای پردازش اطلاعات گرافیکی و عملیات نمایش تصاویر به کار میرود. این تراشه در پردازش اطلاعات دو بعدی مانند زوم کردن و تصاویر متحرک و همچنین رندر کردن (Render) تصاویر و ویدئو های سه بعدی نقش حیاتی و مهمی دارد. GPU اغلب به طور مستقیم با اتصال به یک چیپست بر روی مادربرد متصل میشود همچنین در سیستم های ضعیف تر بر روی چیپ اصلی CPU قرار میگیرد.

تراشه هایی که بر روی چیپست جداگانه به مادربرد متصل میشوند دارای حافظه اختصاصی میباشند ولی تراشه هایی که به چیپ CPU متصل میشوند، حافظه اصلی سیستم(SDRAM)را با حافظه ی CPU به اشتراک میگذارند یا به بیانی دیگر این GPU ها از حافظه ی سیستم استفاده میکنند و حافظه مجزا ندارند. به طور دقیق تر GPU ها از این نظر به دو دسته تقسیم میشوند، Integrated GPU و Dedicated GPU که هر یک را بررسی خواهیم کرد.

کارت گرافیک های Integrated

واژه Integrated به معنای یک پارچه میباشد و گرافیک های از این نوع، حافظه ی گرافیکی مجزا ندارند و در مواقع نیاز از حافظه اصلی سیستم SDRAM استفاده میکند برای مثال اگر سیستم شما دارای 4 گیگ حافظه RAM باشد، کارت گرافیک شما مجاز است هر جا که نیاز داشته باشد از 1 تا 5 درصد این حافظه برای پردازش های گرافیکی خود استفاده کند. باید توجه داشت که این درصد از استفاده به مقدار کاری که باید انجام دهد بستگی دارد. مزیت استفاده از این نوع کارت گرافیک نسبت به کارت گرافیک های Dedicated، ارزان بودن، تولید گرمای کم تر و مصرف برق کم تر میباشد.

کارت گرافیک های Dedicated

از نام آن ها هم مشخص است که گرافیک های Dedicated یا اختصاصی دارای حافظه گرافیکی مجزا میباشند و از حافظه اصلی سیستم استفاده نمیکنند. این گرافیک ها بسته به مدل آن دارای مقدار مشخصی حافظه میباشند برای مثال کارت گرافیک مدل Geforce GTX 680M درای 2 گیگابایت حافظه مجزای گرافیکی است که تمام کارهای پردازشی خود را بر روی حافظه خود انجام میدهد. این نوع گرافیک برای کسانی که از نرم افزار های سه بعدی و سنگین استفاده میکنند و یا طالب اجرای بازی هایی با گرافیک بالا هستند، امری بسیار حیاتی است که حافظه اصلی سیستم را درگیر این کارها نکنند. استفاده از این نوع گرافیک ها نیازمند فن های خنک کننده بسیار قوی میباشد چرا که گرمای بسیار زیادی را تولید میکنند، حتی توصیه ما به شما این است که اگر از لب تاپی که دارای این نوع گرافیک است استفاده میکنید حتما از cool pad هنگام کار با لب تاپ بهره بگیرید. همچنین این نوع از کارت گرافیک مصرف برق بیشتری نسبت به گرافیک Integrated دارند که البته بسته به نوع کاری که با آن ها انجام میدهم متفاوت است. همانطور که انتظار میرود گران ترین کارت های گرافیک در این دسته جای میگیرد.

پورت های کارت گرافیک

کارت گرافیک، خود دارای پورت های مختلفی برای اتصال دیگر دستگاها از جمله مانیتور به آن است. به طور عادی در هر کارت گرافیک 2 پورت AVI برای اتصال دو مانیتور همزمان و یک یا دو پورت HDMI برای اتصال تلوزیون هایی که از این قابلیت پشتیبانی میکنند وجود دارد.

RAMDAC چیست؟

RAMDAC یک چیپ واحد است که بر روی کارت گرافیک سوار میشود. تبدیل کدهای دیجیتالی تصاویر، به کد های آنالوگ قابل پخش از مانیتور، به لطف وجود این قطعه صورت میگیرد.

Video Driver یا درایور کارت گرافیک

زمان نصب یک کارت گرافیک بر روی یک سیستم، باید درایور آن نیز روی سیستم عامل نیز نصب شود تا توسط سیستم عامل نیز شناخته شود و قادر به اجرای دستورات باشد. نکته ای که اینجا دارای اهمیت است بر عکس درایور های دیگر قطعات، درایور کارت گرافیک باید دائما به روزرسانی شود که برای این کار باید به سایت شرکت سازنده مراجعه کرده و با توجه به مدل کارت گرافیک خود، درایور جدید دانلود کنید.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!