مقایسه هارد دیسک و SSD

ssd-vs-hdd-bezafeh.ir

ssd-vs-hdd-bezafeh.ir

SSD و HDD چیست؟

کلمه ” SSD ” برگرفته از واژه‌های “Solid State Drive” به معنی “فضای ذخیره سازی حالت جامد” است. و کلمه ” HDD ” برگرفته از واژگان “Hard Disc Drive” به معنی “صفحه ذخیره سازی سخت” است. دلیل این نام گذاری‌ها مربوط به نوع ساختار هر کدام از فضاهای ذخیره سازی است. در واقع هارد دیسک یا HDD از چند دیسک سخت تشکیل شده است. به هر کدام از این دیسک ها یک platter گفته می‌شود. عملیات خواندن و نوشتن داده‌ها نیز توسط یک بازوی متحرک انجام می‌شود که به آن Head Arm می‌گویند. تصویر زیر ساختار درونی یک هارد دیسک است.

into-hdd-hard-bezafeh.ir

هر کدام از platter ها یا دیسک ها یک بازوی متحرک اختصاصی دارد. بازوی متحرک به سمت چپ و راست حرکت می‌کند تا تمام اطلاعات موجود روی دیسک توسط “read and write head” خوانده شوند یا اینکه اطلاعاتی به آن اضافه کند.

در مقابل فضای ذخیره سازی SSD همانطور که از نامش پیداست به صورت جامد است و هیچ عامل متحرکی مانند بازوی متحرک در آن دیده نمی‌شود. در واقع SSD را می‌توان به عنوان یک SD Card بزرگ دانست. SSD ها بر اساس IC های NAND ساخته شده‌اند. پس روی برد آنها می‌توان تعداد زیادی NAND IC را مشاهده نمود. به طور مثال به برد SSD شرکت Intel در عکس زیر نگاه کنید.

into-ssd-bezafeh.ir

تکنولوژی هارد دیسک مربوط به چند دهه قبل است درحالی که SSD یک فناوری نوین است و درآینده‌ای نزدیک به طور کامل جایگاه هارد دیسک را از آن خود می‌کند. هم اکنون نیز بسیاری از الترابوک‌ها و حتی کنسول‌های بازی به سمت استفاده از SSD رفته‌اند. در ادامه به مقایسه کامل آنها می‌پردازیم.

فضای ذخیره سازی

فضای ذخیره سازی هارد‌دیسک نسبت به SSD بسیار بیشتر است. اخیرا هارد‌دیسک هایی با 60 ترابایت حافظه نیز رونمایی شده‌اند اما فعلا فقط هارد‌هایی با حداکثر 16 ترابایت حافظه در دسترس عموم هستند. از طرف دیگر SSDهای در دسترس نهایتا 2 ترابایت حافظه را در خود جای داده‌اند.

سرعت خواندن و نوشتن

سرعت خواندن یا نوشتن بیشتر هنگامی مطرح است که شما بخواهید یک فایل را به درون هارد انتقال دهید یا اینکه از آن خارج کنید. در این حالت حافظه‌های SSD دارای حداکثر سرعت 550 مکابایت بر ثانیه هستند و حافظه‌های هارد‌دیسک نهایتا 120 مگابایت بر ثانیه سرعت دارند.

سرعت راه اندازی

برای اینکه یک هارد دیسک بخواهد سیستم شما را راه‌اندازی کند ابتدا باید platter ها به حرکت در بیایند و به نهایت سرعت خود برسند. پلاترها عموما 5400 یا 7200 دور در دقیقه می‌چرخند اما به تازگی مدل هایی ارائه شده که نهایت سرعت آنها 15000 دور در دقیقه است. پس ازآن بازوی متحرک به حرکت درمی‌آید و اطلاعات را می‌خواند. پس از آن اطلاعات برای پردازش ارسال می‌شوند. تمام این مراحل حدودا 30 تا 40 ثانیه طول می‌کشد. این در حالی است که SSD به هیچ کدام از این اعمال نیازی ندارد و به طور مستقیم اطلاعات را برای پردازش به سیستم می‌فرستد. زمان راه‌اندازی سیستم توسط SSD حدودا 10 ثانیه است. و این موضوع باعث برتری SSD نسبت به HDD شده است.

مصرف انرژی

در هارد دیسک‌ها دو عامل متحرک وجود دارد. یکی موتور های چرخاننده Platter‌ها و دیگری بازوی متحرک. واضح است که برای تامین انرژی این دو عامل متحرک، به انرژی نیاز داریم. این در حالی است که در SSD هیچ عامل متحرکی وجود ندارد. مصرف انرژی SSD‌ها به طور میانگین پنج برابر کمتر از هارد دیسک است.

مقاومت

اگر هارد دیسک از دست ما بیفتد و به زمین سخت برخورد کند امکان شکستن Platter‌ها و بازوی متحرک هد وجود دارد. اما SSD ها فقط درصورت وارد شدن ضربه‌های شدید می‌شکنند. البته سلول های ذخیره سازی SSDها نیز ممکن است با خرابی مواجه شوند اما این مورد بسیار نادر است. بهتر است این را نیز بدانید که امروزه هارد‌‌دیسک‌هایی به مقاومت بالا نیز ساخته شده که حتی در برابر سقوط های چند متری مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. اما به طور کلی می‌توان در این زمینه نیز SSD را پیروز دانست.

حجم و اندازه

حافظه‌های SSD به این دلیل که از تراشه‌ها ساخته شده‌اند فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. با پیشرفت فناوری مدل‌های کوچکتری از SSD‌ها نیز ساخته شده‌اند که به آنها M.2 نیز گفته می‌شود. ابعاد M.2 چیزی در حدود 2 سانتی متر در 10 سانتی متر است. حال اگر این موضوع را در مقایسه با هارددیسک در نظر بگیریم می‌بینیم که حافظه‌های SSD، حجم و وزن بسیار کمتری دارند. در ابعاد یکسان حافظه SSD وزن بسیار کمتری دارند.

حرارت و صدا

با حرکت Platter‌ها و Head Arm‌ها مقداری صدا ایجاد می‌شود که این صدا با افزایش سرعت چرخش دیسک‌ها، افزایش می‌یابد. در SSD‌ها چنین صداهایی وجود ندارد. اما در مورد حرارت ایجاد شده توسط هر دو حافظه نمی‌توان مقایسه خاصی نمود زیرا هر دو تقریبا به یک میزان حرارت ایجاد می‌کنند.

سرعت اجرای برنامه‌ها

اجرای یک برنامه و یا بازی به عوامل مختلفی مانند قدرت پردازش گرافیکی و سیستمی دستگاه شما ارتباط دارد. اما هنگامی که شما به سیستم خود دستور اجرای یک برنامه را می‌دهید، برنامه یا بازی باید توسط حافظه دستگاه load شود. پس در اجرای یک بازی یا برنامه، حافظه‌ها تنها هنگام load کردن آن تاثیر گذار هستند. این موضوع در کنسول‌های بازی به یک عامل رقابتی تبدیل شده است و کنسول‌های مختلف سعی دارند بهترین حافظه‌ها را در دستگاه‌های خود به کار ببرند تا بازی‌ها سریع تر خوانده شوند.

هزینه خرید

هر فناوری نوینی در ابتدای راه با هزینه‌های زیادی همراه است تا اینکه مهندسین آن فناوری، بتوانند راهی برای کاهش قیمت‌ها پیدا کنند. فناوری هارد دیسک یک فناوری قدیمی است و حدود شش دهه از قدمت آن می‌گذرد. و قیمت پایین آن معقول است. اما SSD یک فناوری جدید است و قیمت بالایی دارد. به همین دلیل یان نوع از حافظه‌ها تنها در اولترابوک‌ها و کنسول‌ها که قیمت بالایی دارند استفاده می‌شود.

استفاده همزمان از HDD و SSD

در حال حاضر سیستم‌هایی طراحی شده‌اند که می‌توانند از هر دو حافظه به طور همزمان استفاده کنند. از آنجایی که قیمت خرید SSD بسیار بالا است. می‌توان از ترکیب این دو استفاده کرد. به طوری که حافظه SSD با حجم کم و در نتیجه قیمت پایین تر، برای درایو C و در نتیجه برنامه‌های نصب شده و… استفاده می‌شود. در حالی که حافظه HDD یا هارد دیسک با حجم بالاتر، برای درایو‌های دیگر که مربوط به اسناد چند رسانه‌ای و غیره است به کار می‌رود. در این صورت می‌توانید لذت سرعت بالا در راه‌اندازی را در کنار قیمت پایین بچشید.

جمع بندی

در مقایسه بالا به این نتیجه رسیدیم که حافظه‌های حالت جامد یا همان SSDها از هر نظر نسبت به هارد‌دیسک، برتری دارد اما این موضع در مورد هزینه‌ها، کاملا عکس است و در این مورد، هارد‌دیسک برتری فاحشی دارد. شما باید با استفاده از نیاز خود و همچنین هزینه‌هایی که می‌توانید انجام دهید یکی از این دو را انتخاب کنید. قیمت SSD بسیار بالا است اما با توجه به ویژگی‌های عالی آن، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که در صورت امکان، آن را تجربه کنید. سرعت هارد دیسک‌ها به خودی خود پایین نیست اما به طور نسبی SSDها سرعت بسیار بالاتری دارند. همچنین درصورتی که نمی‌توانید هزینه‌های بالایی پرداخت کنید می‌توانید از روش ترکیبی که در بالا توضیح دادیم استفاده کنید یا اینکه به سراغ یک هارد‌دیسک با سرعت چرخش بالا بروید.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!