آموزش جستجوی حرفه ای در گوگل: 10 ترفند جستجوی پیشرفته که باید بدانید


در حالی که امروزه گوگل به عنوان قدرتمند ترین موتور جستجوی دنیا شناخته می‌شود ، هر روزه مطالب بسیار زیادی در بستر اینترنت منتشر می‌شوند و همین امر باعث شده تا دانش جستجوی حرفه ای ، به عنوان یک نیاز ضروری در انسان ها مطرح شود. با وجود قدرت بالای گوگل در جستجوی مطالب ، اگر شما با ترفند های آن آشنا نباشید ، بخشی از این قدرت را از دست داده اید.

در این مطلب شما با ۱۰ مورد از ترفند های جستجوی حرفه ای در گوگل آشنا خواهید شد. اما پیش از ادامه بحث ، این نکته را در نظر داشته باشید که در برخی از ترفند ها ما با یکی از عملگرهای جستجوی گوگل آشنا می‌شویم. عملگر ها ، به علامت هایی گفته می‌شود که یک عمل خاص را برای ما انجام می‌دهند. به عنوان یک مثال ساده ، عملگر “به اضافه” عمل جمع را در ریاضیات انجام می‌دهد. و به عنوان یک مثال حرفه ای ، عملگر “related” سایت های مشابه سایتی که وارد کرده اید را نمایش می‌دهد.

اکنون که به ذهنیت مناسبی از مفهوم عملگرها رسیده ایم ، به یادگیری ترفند های جستجوی حرفه ای در گوگل می‌پردازیم.

عملگر سایت ( :site )

این عملگر به ما این امکان را می‌دهد تا جستجوی خود را به مطالب یک سایت محدود کنیم. به عنوان مثال ، با نوشتن “site:bezafeh.ir” ما به گوگل می‌گوییم که تنها در میان مطالب سایت به اضافه جستجو کند. و متنی که بعد از این عبارت می‌نویسیم ، متن جستجوی ما خواهد بود. به این ترتیب عبارت جستجوی زیر ، بیان می‌کند که در سایت bezafeh.ir مطالب مرتبط با عبارت “سامسونگ گلکسی ام01” را پیدا کن.

site:bezafeh.ir سامسونگ گلکسی ام01

جستجوی حرفه ای در گوگل - عملگر سایت ( :site )

تصویر بالا نشان می‌دهد که در صورت استفاده از عملگر سایت ( :site ) می‌توانیم عبارت جستجوی خود را به یک سایت محدود کنیم. اما ذکر این نکته نیز لازم است که درصورتی که از عملگر سایت استفاده نکنیم ، گوگل ابتدا در سایت ذکر شده و پس از آن در سایت های دیگر ، به دنبال عبارت جستجوی شما می‌گردد. به طور مثال ، اگر عبارت زیر را در گوگل جستجو کنیم ، مطالب سایت Bezafeh.ir که در آن از واژه های “سامسونگ گلکسی ام01” استفاده شده است ، در صدر نتایج جستجو قرار می‌گیرند و پس از آن مطالب سایت های دیگر قرار می‌گیرند.

bezafeh.ir سامسونگ گلکسی ام01

جستجوی حرفه ای در گوگل - عملگر سایت

تعیین بازه زمانی

با استفاده از این ترفند شما می‌توانید در مطالب ارائه شده در یک بازه زمانی خاص به جستجو بپردازید. برای استفاده از این ویژگی گوگل ، باید روی گزینه “ابزار” در حالت دسکتاپ و “ابزار جستجو” در حالت موبایل کلیک کرده و سپس در منوی باز شده ، روی گزینه “هر زمانی” کلیک نمایید و از میان گزینه های موجود ، بازه زمانی دلخواه خود را انتخاب کنید.

تعیین بازه زمانی در جستجوی حرفه ای در گوگل

در تصویر بالا مشاهده می‌کنیم که پس از اینکه بازه زمانی را به یک سال گذشته تغییر دادیم ، مطلب سایت samsungya از لیست نتایج حذف شده است.

در صورتی که از نسخه دسکتاپ استفاده کنیم ، می‌توانیم به گزینه های پیشرفته تری مانند “محدوده دلخواه” نیز دسترسی داشته باشیم که با استفاده از آن می‌توانیم محدوده زمانی را به صورت دلخواه انتخاب نماییم و همچنین میتوانیم مطالبی که زمان انتشار آنها به بیش از یک سال پیش برمی‌گردد نیز دسترسی داشته باشیم. برای دسترسی به این گزینه در حالت موبایل ، کافی است از منوی گزینه های مرورگر خود ، حالت دسکتاپ را انتخاب نمایید.

جستجوی حرفه ای در گوگل - تعیین بازه زمانی

واژه‌ی استثنا

با استفاده از علامت منها ( – ) ما می‌توانیم به گوگل بگوییم که در نتایج جستجو ، مطالبی که حاوی یک کلمه خاص است را نمایش ندهد. به عنوان مثال اگر واژه “بوگاتی” را جستجو کنیم ، تمام مطالب مرتبط با این برند خودرو سازی برای ما نمایش داده خواهد شد. اما اگر پس از واژه بوگاتی ، عبارت “-ویرون” را تایپ کنیم [ویرون یکی از مدل های شرکت بوگاتی است] ، مطالبی که حاوی کلمه “شیرون” هستند از نتایج گوگل حذف خواهند شد.

بوگاتی -ویرون

جستجوی حرفه ای در گوگل - واژه استثنا

دقت کنید که میان واژه استثنا و علامت منها نباید فاصله ای وجود داشته باشد. به این ترتیب عبارت “- ویرون” غلط بوده و عبارت “-ویرون” صحیح است. همچنین فراموش نکنید که میان عبارت اصلی جستجو و علامت منها باید یک فاصله وجود داشته باشد.

جستجوی دقیق عبارات و کلمات

یکی از اساسی ترین و گسترده ترین ترفندهای جستجوی حرفه ای در گوگل ، استفاده از علامت های نقل قول برای جستجوی دقیق یک عبارت یا کلمه است. با استفاده از این ترفند ، تنها مطالبی که حاوی دقیقا همان عبارت میان نقل قول است به نمایش گذاشته خواهد شد. به عنوان مثال درصورتی که عبارت “تکنیک سئو” را یک بار بدون علامت های نقل قول و یک بار با استفاده از آن جستجو کنیم ، نتایج متفاوتی را مشاهده خواهیم کرد.

“تکنیک سئو”

ترفند حرفه ای جستجو در گوگل - جستجوی دقیق عبارات و کلمات

در تصویر بالا می‌بینیم که در صورت استفاده نکردن از علامت نقل قول ، نتایج حاوی عباراتی مانند : “تکنیک های حرفه ای سئو” ، “تکنیک سئو” ، “تکنیک های جدید در سئو” و… است. این در حالی است که اگر از علامت نقل قول استفاده کنیم ، نتایج گوگل باید حتما حاوی واژه ی “تکنیک سئو” باشد. البته این بدان معنی نیست که نتایج جستجو نباید حاوی کلمات دیگری مانند “تکنیک های سئو” و… باشد بلکه به این معنی است که درون محتوای مطلب ، باید حداقل یک بار از عبارت “تکنیک سئو” استفاده شده باشد.

ماشین حساب

یکی از قابلیت های جالب گوگل ، پیروی از اعمال ریاضی است. اگر ما یک عبارت ریاضی را درون کادر جستجوی گوگل وارد کنیم ، عبارت وارد شده به ماشین حساب گوگل داده خواهد شد و نتیجه حاصل را برای ما نمایش می‌دهد.

جستجوی حرفه ای در گوگل - ماشین حساب

تبدیل واحد ارز

یکی دیگر از وب اپلیکیشن های جالب گوگل ، مبدل واحد ارز کشور های مختلف است که با استفاده از آن می‌توانید واحد پول کشور های مختلف را به یکدیگر تبدیل کنیم. اما مشکلی که در اینجا وجود دارد ، این است که مبدل ارزی گوگل ، از دو نرخی بودن ارز در کشور ما پشتیبانی نمی‌کند (: و قیمت ارز ها را با استفاده از نرخ بانک مرکزی محاسبه می‌کند. (نرخ دلار بانک مرکزی در این تاریخ ، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ، برابر ۴۲۰۰ تومان است)

جستجوی حرفه ای در گوگل - تبدیل واحد ارز

کاربردی ترین ترفند جستجوی حرفه ای در گوگل : تعیین نوع فایل

یکی از کاربردی ترین ترفند جستجوی حرفه ای در گوگل ، استفاده از عملگر filetype است که با استفاده از این عملگر ، نوع فایل مد نظر خود را تعیین می‌کنیم. برای استفاده از این عملگر باید ابتدا عبارت :filetype را بنویسیم و پس از آن نوع فایل را تعیین می‌کنیم. سپس عبارت جستجوی خود را بعد از یک فاصله تایپ می‌کنیم. به عنوان مثال ، با استفاده از عبارت زیر به دنبال فایل های pdf از گلستان سعدی می‌گردیم.

filetype:pdf گلستان سعدی

جستجوی حرفه ای در گوگل - تعیین نوع فایل

در جستجوی انجام شده در بالا ، می‌بینیم که گوگل فایل های pdf که در ارتباط به عبارت “گلستان سعدی” هستند را به نمایش درآورده است. در صورتی که روی یکی از این نتایج کلیک کنیم ، فایل pdf مستقیما دانلود می‌شود.

به خاطر داشته باشید که از عملگر filetype تنها برای فایل هایی که قابلیت فهرست (index) شدن دارند ، می‌توان استفاده کرد. بنابراین از این دستور نمی‌توان برای تصاویر یا ویدئو ها استفاده کرد. اما همانطور که می‌دانیم در بخش تصاویر و ویدئو ها می‌توان به این نوع فایل ها دسترسی پیدا کرد.

تمام انواع فایل هایی که در موتور جستجوی گوگل ، فهرست می‌شوند را می‌توان در صفحه پشتیبانی گوگل مشاهده کرد.

ترجمه به زبان های مختلف

یکی از امکانات جالب و البته تازه وارد گوگل ، استفاده از مترجم آنلاین خود به صورت یک ابزار جستجو است. با استفاده از این ابزار ما می‌توانیم هر عبارتی را به یکی از زبان های فارسی و یا انگلیسی ترجمه کنیم. برای استفاده از این ویژگی کافی است قبل از عبارتی که قصد ترجمه آن را دارید ، واژه ترجمه را بنویسید. به طور مثال در صورتی که عبارت زیر را در گوگل جستجو کنیم ، معنی آن به انگلیسی نمایش داده خواهد شد.

ترجمه من را دوست داشته باش

همچنین عکس این موضوع نیز صادق است. یعنی اگر ما ترجمه عبارت انگلیسی زیر را از گوگل درخواست کنیم ، گوگل معنی این عبارت در زبان فارسی را نمایش می‌دهد.

ترجمه love me

جستجوی حرفه ای در گوگل - ترجمه

جستجوی همزمان دو عبارت

یکی دیگر از عملگر های کاربردی گوگل ، عملگر OR است که با استفاده از آن می‌توان به صورت همزمان دو عبارت که با همدیگر ارتباط معنایی دارند را جستجو کنیم. به طور مثال واژه های کاخ و قلعه از نظر معنا و مفهوم با یکدیگر در ارتباط هستند. حال اگر بخواهیم مطالبی را جستجو کنیم که حاوی یکی از این کلمات باشد ،  از عملگر OR استفاده میکنیم.

قلعه OR کاخ

جستجوی حرفه ای در گوگل - عملگر OR

اگر به نتایج جستجو دقت کنیم ، متوجه حضور وبسایت ویکی پدیا برای تعریف هر دو واژه می‌شویم که این به معنی ادغام نتایج جستجو برای هر دو کلمه کاخ و قلعه است. همچنین دقت کنید که عملگر OR باید با حروف بزرگ نوشته شود.

همه چیز به زبان ساده

بسیاری از وبسایت ها ، مطالبی را تحت عنوان “به زبان ساده” منتشر می‌کنند که محتوای آنها به گونه ای است که یک فرد با دانش کم نیز می‌تواند به درک درستی از آن موضوع برسد. گوگل با استفاده از الگوریتم ها خاص خود به دنبال اینگونه مطالب می‌گردد و آنها را در یک دسته بندی جداگانه فهرست می‌کند. همچنین به کاربران این امکان را داده است تا با قرار دادن واژه “eli5” این دسته از مطالب را پیدا کنند. واژه “eli5” مخفف عبارت “explain like i’m 5” است که به معنی “جوری توضیح بده که انگار من 5 ساله هستم” می‌باشد. به عنوان یک مثال اگر قصد داشته باشیم که به درک درستی از فیزیک کوانتوم برسیم اما ، دانش ما در این زمینه بسیار پایین باشد ، کافی است پس از کلمات فیزیک کوانتوم ، عبارت eli5 را تایپ کنیم تا مطالبی که با زبان ساده توضیح داده شده اند را برای ما نمایش دهد.

فیزیک کوانتوم eli5

جستجوی حرفه ای در گوگل - eli5

جمع بندی

با توجه به روز افزون بودن مطالب منتشر شده در بستر اینترنت و همچنین نیاز روزمره ما به داده های مختلف ، آگاهی یافتن از ترفند های جستجوی حرفه ای در گوگل اهمیت بسیار بالایی دارد و به ما کمک می‌کند تا با سرعت زیادی به آنچه نیاز داریم برسیم. ترفند های جستجوی پیشرفته بسیار زیاد هستند و ما در اینجا تنها بخشی از آن ها را مرور کردیم. گوگل یک موتور جستجوی پیشرفته است ، اما نمی‌توان آن را بی نقص خواند. به همین دلیل هرچه بیشتر به دانش جستجوی پیشرفته آشنا شویم ، بهتر می‌توانیم به مطالب دلخواه دسترسی داشته باشیم.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!