فرمان سقوط: ترامپ با تحریم تنسنت (Tencent) شاخ این غول چینی را می‌شکند؟

ترامپ تنسنت و بایت دنس را تحریم کرد کرد

تنش میان رئیس جمهور ایالات متحده و چین ، پای صنعت گیم را هم به مخمصه باز کرد. داستان از جایی شروع می‌شود که ترامپ خبر تحریم و لغو تمامی مراودات مالی ، با شرکت های مادر سازنده ی اپلکیشین های تیک تاک (TikTok) و وی چت (WeChat) یعنی بایت دنس (ByteDance‎) و تنسنت (Tencent) را اعلام کرد. آن هم به بهانه جاسوسی دولت چین از اطلاعات کاربران آمریکایی برای استفاده های استراتژیک و سیاسی. بله دقیقا دست آویزی که هواوی را هم به کام تحریم کشاند. این دو نرم افزار به تنهایی رقمی قریب به سه میلیارد مخاطب را به خود اختصاص داده اند. اگرچه وی چت (WeChat) کاربران زیادی در آمریکا ندارد ، ولی در چین مردم از پیام های روزانه خود گرفته تا انتقالات مالی ، پرداخت قبوض و حتی سفرهای خود را با این اپلیکیشن انجام می‌دهند و برنامه ریزی می‌کنند. و با توجه به اینکه با تحریم این شرکت ها گوگل و اپل مجبور به حذف آن از اپ استور هایشان (App store) خواهند شد ، کار را برای چینی ها مخصوصا چینی های مقیم آمریکا دشوار خواهد کرد. اما تمام ماجرا به این نقطه ختم نمی شود. در دقایق ابتدایی انتشار این خبر صنعت گیم جهان و بیشتر از آن، گیمر های آمریکایی در بهت فرو رفتند. گیمر هایی که حتی شوخی این خبر را هم دوست نداشتند.

هلدینگ تنسنت بزرگ ترین کمپانی گیم دنیا

اما دلیل این همه شک و فرورفتگی چیست؟ بیاید کمی عقب تر برویم. ماجرا آن جایی جالب می‌شود که شما متوجه خواهید شد ، شرکت سازنده ی وی چت همان هلدینگ (Holding) تنسنت متعلق به کشور چین می باشد ، هلدینگی که چهارمین کمپانی بزرگ و بزرگ ترین کمپانی بازی سازی دنیا می‌باشد. تنسنت شرکت هلدینگ چینی است که در سال 1998 تاسیس شد ، این شرکت در زمینه ارائه و توسعه شبکه ‌های اجتماعی، رسانه ‌های جمعی، تجارت بین الملل الکترونیک، آنتی ویروس‌ ها ، مرورگر های وب ، بازی ‌های چندنفره آنلاین و خدمات ارزش افزوده مخابرات فعالیت می‌کند. حالا همه هدف ترامپ را درک می‌کنند. وی چت به تنهایی برای ترامپ ارزشی ندارد ، هدف او شکستن شاخ غول است.

بیاید قضیه را کمی ریز تر کنیم و بررسی کنیم چرا این خبر به طرز وحشتناکی صنعت گیم را در شک فرو برد؟

تقریبا رد پای تنسنت (Tencent) را در تمام استودیو های بازی سازی بزرگ دنیا می‌توان پیدا کرد. مالکیت 40 درصد از سهام شرکت ‌Epic Games ، سازنده ی بازی فورت نایت (Fortnite) و پرطرفدارن ترین موتور بازی سازی دنیا یعنی آنریل انجین (Unreal Engine) ، مالکیت کامل شرکت Riot Games سازندی سری محبوب لیگ آو لجندز (League of Legends) و به تازگی هم ولورانت (Valorant) ، مالکیت 82 درصد سهام شرکت سوپرسل (SuperCell) سازندی بازی هایی نظیر کلش آف کلنز (Clash of Clans) و کلش رویال (Clash Royal) ، مالکیت تمام و کمال استودیو Timi سازنده بازی کال آف دیوتی موبایل (Call of Duty Mobile) ؛ که بعد از انتشار این بازی در ماه اول فقط 100میلیون بار دانلود شد ، و همچنین چندین استودیوی بازی سازی کوچک و ریز دیگر ، تنها بخشی از دارایی های این غول چینی می‌باشد.

در شرایطی که گیمر های آمریکایی همچنان در کما بودند ، مقامات کاخ سفید امید را به اردوی این گیمر ها برگرداندند و اعلام کردند که این تحریم ها شامل بازی ها نخواهد شد.اما با این وجود باز هم نمی‌توان گفت که این خبر ، خبر خوشی برای روئسای تنسنت خواهد بود ، زیرا که بسیاری از حقوق دانان و اقتصاد دانان بزرگ دنیا اعلام کرده اند که این تحریم ها با این وجود هم به صنعت گیم و استودیوهای بازی سازی لطمه زیادی خواهد زد. البته باید بگوییم خیلی زود این اظهار نظر چهره ی واقعیت به خود گرفت و صبح امروز (18 مرداد 99) سهام تنسنت (Tencent) هشت درصد، اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) پنج درصد ، الکترونیک آرتز (EA Studio) ، زینگا (Zynga) و انویدیا (Nvidia) سه درصد کاهش یافت. فرمان ترامپ بسیار وسیع و جامع  نوشته شده است و خطری بسیار جدی این کمپانی بزرگ را تهدید خواهد کرد. البته همه ما می‌دانیم که کمپانی های چینی به راحتی زمین زده نخواهند شد.

حالا باید تا زمان اجرای این فرمان یعنی حدود یک و ماه نیم دیگر (25 شهریور) منتظر بمانیم، تا ببینیم چه اتفاقاتی خواهد افتاد و شاخ کدام غول خواهد شکست؟ ترامپ یا تنسنت(Tencent) ؟

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!