13 ترفند کاربردی برای افزایش طول عمر باتری موبایل


درست است که رزولوشن بالای تصویر و پردازنده سریعتر از ویژگی های جذاب در یک گوشی هوشمند هستند. اما اکثریت کاربران ترجیح می‌دهند که باتری گوشی هوشمند شان زمان بیشتری دوام داشته باشد.

سامانه آمارگیر SurveyMonkey در سال ۲۰۱۸ ، از ۱۶۶۵ نفر از مردم آمریکا درباره “برجسته ترین ویژگی که دوست دارند آیفون جدید داشته باشد” نظرسنجی کرد. که پاسخ ۷۵ درصد از آنها “باتری با طول عمر بیشتر” بود. اما هنگامی که در سال ۲۰۱۹ این نظرسنجی بر روی ۱۸۰۰ نفر از مردم تکرار شد ، حدود ۹۵ درصد از افراد “باتری با طول عمر بیشتر” را انتخاب کردند. نتیجه این نظرسنجی نشان می‌دهد که طول عمر باتری یکی از مهم ترین ویژگی های یک گوشی هوشمند است.

با توجه به اینکه سرعت رشد تکنولوژی ساخت باتری ، نسبت به پردازنده ها و نمایشگرها کمتر است. ما باید با استفاده از روش های مختلف ، طول عمر باتری خود را افزایش دهیم. در این مطلب خواهیم دید که چگونه می توان با استفاده از مدیریت شارژ ، طول عمر باتری را افزایش دهیم. اما پیش از هر چیز باید بدانیم که چگونه یک باتری موبایل آسیب می‌بیند.

باتری موبایل چگونه آسیب می‌بیند؟

با هر چرخه شارژ کامل ، باتری موبایل ما کمی تخریب می‌شود. که این تخریب باتری باعث می‌شود تا ظرفیت باتری کاهش بیابد. یک چرخه شارژ ، شامل یک بار شارژ کامل صفر تا ۱۰۰ درصد باتری و تخلیه کامل شارژ آن می‌باشد. به عنوان مثال اگر تلفن ما ۵۰ درصد شارژ داشته باشد ، سپس ما آن را ۱۰۰ درصد شارژ کنیم ، نیم چرخه شارژ را پشت سر گذاشته ایم. به همین ترتیب اگر موبایل خود را در حالی که ۸۰ درصد شارژ دارد به شارژر متصل کنیم و آن را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم ، یک پنجم از یک چرخه شارژ را پشت سر گذاشته ایم.

تولیدکنندگان باتری می‌گویند که پس از گذراندن ۴۰۰ دوره شارژ ، ظرفیت باتری تلفن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. یعنی پس از ۴۰۰ بار شارژ کامل موبایل ، ظرفیت باتری به ۸۰ درصد مقدار اولیه خود می‌رسد. به همین دلیل پس از مدتی احساس می‌کنیم که با وجود شارژ کامل ، باتری گوشی ضعیف تر از گذشته عمل می‌کند.

با وجود توضیحات بالا اکنون می دانیم که اگر بتوانیم تعداد دوره های شارژ را کاهش دهیم ، می‌توانیم عمر باتری دستگاه خود را افزایش دهیم. مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که ما تلفن همراه خود را خریده ایم تا از آن در شرایط مختلف استفاده کنیم ، بنابراین شاید برخی از راه حل هایی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم ، متناسب با سبک زندگی شما ، مفید نباشند. از طرف دیگر ممکن است مواردی وجود داشته باشد که شما بتوانید به راحتی آنها را اجرا کرده و طول عمر باتری موبایل خود را تا حدودی افزایش دهید.

در این مطلب دو نوع پیشنهاد کلی وجود دارد. پیشنهادهایی مامند اجتناب از سرما و گرمای شدید که با جلوگیری از وارد آمدن فشار به باتری به طور مستقیم بر طول عمر باتری تاثیر می‌گذارند. و پیشنهاد هایی مانند کاهش روشنایی صفحه نمایش که با کاهش سرعت تخلیه انرژی باتری ، به طول عمر باتری می‌افزاید.

۱- دور نگه داشتن دستگاه از گرما و سرمای زیاد

افزایش طول عمر باتری موبایل - دور نگه داشتن دستگاه از گرما و سرمای زیاد

باتری های موبایل از چند صفحه فلزی مثبت و منفی که در میان آنها مواد شیمیایی قرار دارد ، ساخته شده است. فرایند شارژ و تخلیه شارژ با انتقال الکترون بین این صفحات فلزی اتفاق می‌افتد. سرما و گرمای شدید فرآیند انتقال الکترون را دچار اختلال می‌کند. بنابراین برای افزایش طول عمر باتری باید موبایل خود را از گرم شدن و سرد شدن بیش از حد دور نگه دارید.

بر اساس اعلام اپل ، دمای مناسب برای شارژ کردن باتری های لیتیوم-یون ، بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. اما وبسایت Battery University نظری خلاف بر اعلامیه اپل دارد و بیان کرده که دمای ۰ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد ، بهترین بازه برای شارژ کردن این نوع از باتری ها است. همچنین دمای ۲۰- تا ۶۰ درجه سانتی گراد دامنه دمایی مناسب برای کار با دستگاه می‌باشد.

۲- خود داری از شارژ ۱۰۰ درصد و تخلیه شارژ کامل باتری

به دلیل مشخصات شیمیایی باتری های نیکل کادمیوم که اغلب در گذشته استفاده می‌شد ، با کاملاً خالی کردن و سپس کاملاً شارژ کردن آنها امکان افزایش طول عمر باتری وجود داشت. اما باتری های لیتیوم-یون که اخیراً در موبایل ها استفاده می‌شوند ، مشخصات شیمیایی کاملاً متفاوتی دارند و تخلیه مرتب باتری ممکن است اثر منفی بر طول عمر آن داشته باشد. بنابراین اگر باتری خود را به طور مکرر قبل از آنکه شارژ آن خیلی کم شود ، شارژ کنیم دوام باتری و طول عمر آن به حداکثر می‌رسد.

بهترین دامنه شارژ برای باتری های جدید ، بین ۲۰ تا ۹۰ درصد است. به طور دقیق بهترین مقدار شارژ برای یک باتری موبایل ، پر کردن تنها نیمی از ظرفیت باتری ( ۵۰%) است. اگر ما بتوانیم میزان شارژ باتری گوشی خود را در این دامنه نگه داریم تا حد زیادی به سلامت باتری گوشی خود کمک کرده ایم.

اما مهمترین نکته ای که در این بخش وجود دارد و بسیاری از سایت های مرتبط با حوزه باتری موبایل به آن اشاره کرده‌اند ، این است که تا حد ممکن از رسیدن شارژ باتری به زیر ۵ درصد جلوگیری کنیم.

۳- کاهش نور صفحه نمایش

بیشترین میزان مصرف باتری در گوشی های هوشمند ، مربوط به صفحه نمایش آن ها است. کاهش روشنایی نمایشگر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود. استفاده از روشنایی خودکار باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد ،  اما در این حالت خود سنسور نور نیز مقداری از شارژ باتری را مصرف خواهد کرد.

بهترین حالت برای کاهش مصرف نمایشگر ، استفاده از تنظیم دستی روشنایی صفحه نمایش است. یعنی هر زمان که سطح روشنایی محیط تغییر کرد نور نمایشگر گوشی خود را به صورت دستی ، در کمترین سطح قابل مشاهده تنظیم کنید.

۴- کاهش زمان خاموشی خودکار نمایشگر

اگر صفحه نمایش خود را بدون استفاده از آن روشن بگذاریم ، بعد از مدت زمانی به طور خودکار خاموش می‌شود. از طریق تنظیمات صفحه نمایش می‌توانیم زمان فعال بودن صفحه نمایش را کاهش دهیم تا در هنگامی که از گوشی خود استفاده نمی‌کنیم ، پس از مدت زمان تعیین شده به صورت خودکار خاموش شده و از مصرف شارژ جلوگیری کند.

ویژگی پایان زمان فعال بودن نمایشگر ( Screen Timeout ) در اندروید ، و همچنین ویژگی قفل خودکار ( Auto-Lock ) پلتفرم آی او اس به ما این امکان را می‌دهد تا زمان خاموشی خودکار نمایشگر را تعیین کنیم. زمان پیشنهادی برای این تنظیمات ، بین ۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه الی ۲ دقیقه است. اما می‌توانید بسته به فعالیت خود ، این زمان را تعیین کنید.

برای تنظیم این بخش ، متناسب با پلتفرم گوشی موبایل خود ، از طریق مسیر زیر عمل کنید.

تنظیم زمان خاموشی خودکار نمایشگر در آی او اس ( iOS ) :
۱- وارد تنظیمات ( Settings ) آیفون یا آیپد خود شوید.
۲- وارد بخش نمایشگر و روشنایی ( Display & Brightness ) شوید.
۳- روی قفل خودکار ( Auto-Lock ) ضربه بزنید.
۴- یکی از گزینه های زمان را انتخاب کنید.

تنظیم زمان خاموشی خودکار نمایشگر در اندروید ( Android ) :
۱- وارد تنظیمات ( Settings ) موبایل اندرویدی خود شوید.
۲- وارد بخش نمایشگر ( Display ) شوید.
۳- روی پایان زمان فعال بودن صفحه ( Screen Timeout ) ضربه بزنید.
۴- یکی از گزینه های زمان را انتخاب کنید.

البته فراموش نکنید که ویژگی قفل خودکار در اندروید با ویژگی Screen Timeout تفاوت دارد. در پلتفرم اندروید ما می‌توانیم با استفاده از ویژگی Screen Timeout تعیین کنیم که پس از چه مدت عدم فعالیت ، نمایشگر خاموش شود. و همچنین علاوه بر این ، با استفاده از ویژگی قفل خودکار (Auto-Lock) تعیین می‌کنیم که پس از چه مدت عدم استفاده از موبایل ، قفل گوشی فعال شود.

۵- استفاده از تم تاریک

افزایش طول عمر باتری موبایل - استفاده از تم تاریک

در حالی که روشنایی پیکسل ها در نمایشگر های LCD توسط دیود های نوری که در پشت صفحه کریستال مایع قرار گرفته اند تامین می‌شود ، در نمایشگر های OLED و Super AMOLED هر پیکسل یک منبع نور است. و اگر در صفحه نمایش های OLED از رنگ سیاه استفاده شود ، پیکسل های نمایش دهنده رنگ سیاه ، خاموش می‌شوند و این موضوع باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد و زمینه افزایش طول عمر باتری را ایجاد می‌کند. به منظور خاموش کردن تعداد بیشتری از پیکسل ها و در نتیجه صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی باتری ، می‌توانیم از تم های تاریک استفاده کنیم.

امروزه نسخه های جدیدتر سیستم عامل های موبایل ، به طور پیش فرض دارای حالت تاریک ( Dark Mode ) هستند که با فعال سازی آن تمامی برنامه های پیش فرض موبایل با پس زمینه تاریک نمایش داده خواهند شد. همچنین اغلب برنامه ها از جمله اینستاگرام ، تلگرام ، گوگل کروم ، جیمیل و… دارای حالت تاریک هستند. برای فعالسازی حالت تاریک در هر کدام از برنامه ها ، کافی است وارد تنظیمات آن برنامه شده و زمینه تاریک را انتخاب نمایید.

۶- مقداری از حافظه گوشی را خالی بگذارید

با یک نگاه ابتدایی این موضوع شاید کمی عجیب باشد و توسط بسیاری از افراد از جمله تعمیرکاران موبایل رد شود ، اما اگر ساز و کار موبایل را در خواندن اطلاعات حافظه را مورد مطالعه قرار دهیم ، متوجه خواهیم شد که پر بودن حافظه موبایل ، تا حدودی تاثیر گذار خواهد بود هرچند که میزان این اثر کم باشد.

در یک سیستم کامپیوتری مانند موبایل ، حافظه با دسترسی تصادفی ( RAM ) وظیفه خواندن اطلاعات حافظه و در دسترس نگه داشتن آنها را دارد. عملیات پردازش اطلاعات توسط RAM نیازمند صرف انرژی است و این انرژی توسط باتری تامین می‌شود. هنگامی که حافظه موبایل تا حد زیادی پر شده باشد ، عملیات پردازش اطلاعات سنگین تر شده و انرژی بیشتری می‌طلبد. و نهایتا طول عمر باتری را به میزان بسیار کمی ، کاهش می‌دهد. توصیه می‌شود که همیشه حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از حافظه دستگاه خود را آزاد بگذارید.

۷- غیر فعال سازی برنامه هایی که شارژ زیادی مصرف می‌کنند

برخی از نرم افزار های موبایل از جمله اینستاگرام به منظور ارائه تجربه کاربری بهتر ، در پس زمینه اطلاعاتی را جمع آوری می‌کنند. جمع آوری این اطلاعات نیازمند مصرف شدن مقداری از شارژ باتری است. گاهی این برنامه ها به قدری از شارژ باتری مصرف می‌کنند که شارژ گوشی را با سرعت زیادی تخلیه می‌کنند. هرچند گاهی این نرم افزار ها جزو نیاز های روزمره ما هستند ، اما درصورت امکان بهتر است هر بار که از برنامه خارج می‌شویم و تا ساعت ها قصد استفاده از آن را نداریم ، دستور توقف برنامه را صادر کنیم. همچنین فراموش نکنید که با محدود تر کردن دسترسی ها می‌توانیم جلوی مقداری از هدر رفت انرژی را بگیریم.

برای شناسایی برنامه هایی که مصرف انرژی زیادی دارند ، باید به تنظیمات موبایل خود رفته و در بخش باتری ، گزینه مصرف برنامه را پیدا کنیم. در این قسمت برنامه هایی که مصرف انرژی بسیار بالایی دارند را نمایش داده است و می‌توانیم آنها را غیر فعال کرده و یا سطح دسترسی آن ها را کاهش دهیم.

۸- خاموش کردن اعلان ها

یکی از مواردی که امروزه در اغلب اپلیکیشن ها مورد استفاده قرار می‌گیرد ، سرویس اعلان ( Notification ) است که به برنامه اجازه می‌دهد تا برای رویداد های تعیین شده شما را آگاه کند. نرم افزار های شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام ، واتس اپ ، اینستاگرام و… به طور ویژه ای از این قابلیت موبایل استفاده می‌کنند. با فعال بودن این قابلیت ، نرم افزار به طور لحظه ای رویداد ها را بررسی کرده و شما را مطلع می‌کند که این مورد نیز شارژ بسیار زیادی را مصرف می‌کند.

به طور مثال اگر وارد تنظیمات اعلان ها شویم و اپلیکیشن اینستاگرام را مورد بررسی قرار دهیم ، متوجه میشویم که این برنامه بسیاری از رویداد ها مانند لایک ، کامنت ، لایو و… را مورد بررسی قرار می‌دهد و طبیعتا وجود این همه بررسی ، می‌تواند انرژی بسیار زیادی را مصرف کند. همانطور که در بالا دیدیم ، اینستاگرام شارژ بسیار زیادی را در مدت زمان کوتاهی مصرف کرده است که یکی از دلایل این مصرف زیاد ، فعال بودن اعلان های مختلف برای این برنامه است.

به منظور غیر فعال سازی اعلان ها برای نرم افزار های مختلف می‌توانید با توجه به پلتفرم گوشی خود از یکی از روش های زیر اقدام کنید.

خاموش کردن اعلان ها در آی او اس ( iOS ) :
۱- وارد تنظیمات ( Settings ) آیفون یا آیپد خود شوید.
۲- وار بخش اعلان ها ( Notifications ) شوید.
۳- برنامه مورد نظر را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.
۴- سپس اجازه اعلان ها ( Allow Notifications ) را غیر فعال کنید.

خاموش کردن اعلان ها در اندروید ( Android ) :
۱- وارد تنظیمات ( Settings ) موبایل اندرویدی خود شوید.
۲- وارد بخش برنامه ها و اعلان ها ( Apps & Notifications ) شوید.
۳- وارد قسمت اطلاعات برنامه ها ( App Info ) شوید.
۴- برنامه مورد نظر را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.
۵- گزینه اعلان ها برنامه ( App Notifications ) را انتخب کنید.
۶- اعلان ها را غیر فعال کنید. یا آنها را شخصی سازی نمایید.

۹- فعال سازی ذخیره انرژی ( Power Saving )

مقداری از شارژ باتری موبایل توسط سیستم به کار گرفته می‌شود تا عملیات گرافیکی مانند انیمیشن های رابط کاربری اجرا شوند. با فعال سازی گزینه ذخیره انرژی ، انیمیشن های رابط کاربری مانند حالت باز شدن برنامه ها غیر فعال می‌شوند.

فعال سازی حالت ذخیر انرژی باعث از بین رفتن زیبایی های حرکتی رابط کاربری می‌شود و روح خشکی به آن می‌بخشد. می‌دانیم که داشتن یک رابط کاربری خشک آزار دهنده است اما اگر رنج خالی شدن باتری بیشتر از رنج تحمل کردن رابط کاربری خشک است ، بهتر است این گزینه را فعال کنید.

برای فعال سازی حالت ذخیره انرژی ، باید به تنظیمات موبایل خود وارد شوید و در بخش باتری ویژگی ذخیر کننده نیرو ( Power Saving ) را فعال کنید.

۱۰- ارتباطات رادیویی را مدیریت کنید

سرویس هایی مانند اینترنت ، بلوتوث ، وای فای و… که به عنوان ارتباطات رادیویی شناخته می‌شوند ، بخش دیگری از شارژ باتری را به خود اختصاص داده اند. و در میان آنها سرویس اینترنت موبایل بیشترین مصرف انرژی را دارد. مدیریت این بخش می‌تواند تا حد زیادی از هدر رفت انرژی باتری جلوگیری کند. بهتر است فقط زمانی که به این سرویس ها نیاز داریم ، آنها را روشن کنیم.

اگر به اینترنت نیازی ندارید ، داده های موبایل را خاموش کنید. این مورد می‌تواند کمک شایانی به افزایش طول عمر باتری کند. همچنین اگر به سرویس اینترنت ثابت و هات اسپات مجهز هستید ، به جای داده های موبایل ، از وای فای استفاده کنید.

۱۱- از نسخه بدون تبلیغ اپلیکیشن ها استفاده کنید

بسیاری از برنامه ها هم به صورت نسخه رایگان و هم به صورت پولی ارائه می‌شوند که نسخه رایگان آنها دارای تبلیغات درون برنامه ای است. نمایش تبلیغات علاوه بر استفاده بیشتر از داده ها ، شارژ بیشتری را می‌طلبد. اگر از برنامه ای به طور مرتب استفاده می‌کنیم ، بهتر است از نسخه پولی آن را بخریم تا علاوه بر مدیریت بهینه شارژ موبایل ، از توسعه دهنده برنامه نیز حمایت کرده باشیم.

۱۲- لغو مجوز استفاده از داده ها در پس زمینه

بعضی از برنامه ها حتی هنگامی که باز نیستند ، از داده های موبایل استفاده می‌کنند تا داده های جمع آوری شده را به سمت سرورهای خود ارسال کنند. با لغو مجوز داده های پس زمینه ای ( Background Data ) اجازه استفاده از داده های موبایل در پس زمینه از آن برنامه گرفته خواهد شد. با استفاده از لغو این مجوز برای اغلب برنامه ها ، مقداری از شارژ باتری را ذخیره می‌کنیم.

برای غیر فعالسازی داده های پس از زمینه ای با توجه به پلتفرم خود از روش های زیر استفاده کنید.

غیر فعال کردن داده های پس زمینه ای در آی او اس ( iOS ) :
۱- وارد تنظیمات ( Settings ) آیفون یا آیپد خود شوید.
۲- وار بخش سلولی ( Celllar ) شوید.
۳- روی گزینه های داده های سلولی ( Cellular Data Options ) ضربه بزنید.
۴- سپس حالت کاهش دیتا ( Low Data Mode ) را فعال کنید.

غیر فعال کردن داده های پس زمینه ای در اندروید ( Android ) :
۱- وارد تنظیمات ( Settings ) موبایل اندرویدی خود شوید.
۲- وارد بخش شبکه و اینترنت ( Network & Internet ) شوید.
۳- وارد قسمت دیتای موبایل ( Mobile Data ) شوید.
۴- روی آیکون سه نقطه در بالای صفحه ضربه بزنید.
۵- گزینه ذخیره داده ها ( Data Saver ) را انتخب کنید.
* توجه کنید که در اندروید های ۶ و پایین تر این گزینه ، محدودیت داده های پس زمینه ای ( Restrict Background Data ) نام گذاری شده است.
۶- ذخیره کننده داده ها را روشن کنید.

جمع بندی

با توجه به تمام توضیحات بالا ، اکنون می‌دانیم که تعداد دفعات شارژ باتری با طول عمر باتری رابطه عکس دارد. رعایت برخی از روش های ذکر شده کمی دشوار است و نیاز به تغییر عادت های زندگی دیجیتالی دارد اما با کمی کوشش ، می‌توانیم سبک زندگی خود را اصلاح کنیم و از وسایل دیجیتالی خود محافظت کنیم. علاوه بر تمام نکات یاد شده ، سعی کنید همیشه شارژر مخصوص موبایل خود را به همراه داشته باشید و از شارژر های اصلی استفاده کنید تا طول عمر باتری به حداکثر خود برسد.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!