آموزش HTML به زبان ساده-قسمت نهم:تگ کامنت در HTML

آموزش HTML قسمت نهم

آموزش HTML قسمت نهم

کامنت در HTML

کلمه کامنت از نام انگلیسی آن یعنی “comment” به معنی “نظر” گرفته شده است. از کامنت‌ها برای ایجاد نظر در بخش خاصی از کدها استفاده می‌شود. کامنت ها در مرورگر‌ها نمایش داده نمی‌شوند. همین موضوع باعث شده تا کسانی که به طراحی صفحات وب می‌پردازند با استفاده از کامنت گذاری در کد های خود به یک نظم عالی دست پیدا کنند. برای اینکه بهتر با کاربرد کامنت‌ها آشنا شویم بهتر است ابتدا با نحوه نوشتن آن آشنا شویم سپس به برخی از کاربرد‌های آن می‌پردازیم.

روش استفاده از کامنت در HTML

HTML زبان کد نویسی است و فقط از تگ‌ها پشتیبانی می‌کند. اما در جلسه اول آموزش HTML به زبان ساده، به شما گفتیم که سند HTML یک سند متنی است. پس اگر یک متن را درون سند HTML بنویسیم و در دو طرف آن هیچ کدام از تگ‌های متنی را قرار ندهیم، متن نوشته شده به صورت کامل درون صفحه وب به نمایش در می‌آید و هیچ استایلی به خود نمی‌گیرد.

اما برای اینکه بتوانیم درون کد‌های HTML، یک متن را بنویسیم اما مرورگر آن را به نمایش در نیاورد از کامنت‌ها استفاده می‌کنیم. ساختار کلی کامنت‌ها به شکل زیر است. و هر آنچه که میان تگ‌های باز و بسته آن قرار بگیرند توسط مرورگر مخفی می‌شود. و کاربران نمی‌توانند آن را مشاهده کنند.

<--    متن کامنت اینجا قرار می‌گیرد  --!>

نکته: دقت کنید که در تگ باز باید حتما از علامت تعجب ( ! ) استفاده کنید.

کاربرد

شما می‌توانید با استفاده از کامنت‌ها برای خود یک یادآور تنظیم کنید. به طور مثال اگر می‌خواهید ادامه کد نویسی خود را به بعدا موکول کنید می‌توانید با بهره گیری از این روش به خود یادآوری کنید که دفعه بعدی چه چیزی را باید در آن قسمت بنویسید. به نمونه زیر توجه کنید.

See the Pen ExYJbPo by amir (@amir5250) on CodePen.0

در کد‌های بالا می‌توانید ببینید که متن آزاد چون درون تگ‌های متنی قرار نگرفته است نمی‌تواند هیچ استایلی به خود بگیرد.

از دیگر کاربردهای کامنت گذاشتن می‌توان به خارج کردن موقتی برخی از کدها اشاره کرد. به طور مثال فرض کنید می‌خواهیم مقداری از کدهایی که نوشته‌ایم، به طور موقت توسط مرورگر اجرا نشوند. در این صورت در دو طرف آنها از تگ های باز و بسته کامنت استفاده می‌کنیم. به مثال زیر توجه کنید.

See the Pen GRKLOWV by amir (@amir5250) on CodePen.0

نکته ای که در اینجا مهم است این است که در صورتی که تگ بسته کامنت را در پایان کد های مورد نظر قرار ندهید، تمامی کدهایی که پایین تر از تگ باز کامنت قرار دارند، به صورت کامنت در می‌آیند. مانند مثال زیر

See the Pen KKPYyvW by amir (@amir5250) on CodePen.0

فرض کنید درون سایت شما چهارصد خط کد وجود دارد. اکنون می‌خواهید یکی از متن‌های خود را ویرایش کنید. حال باید چهارصد خط کد را به دنبال آن متن بگردید. اما راه دیگر این است که در ابتدای هر بخش نام آن بخش را به صورت کامنت بنویسید. و هر وقت احساس نیاز نسبت به ویرایش آن قسمت کردید کافی است با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+F به منوی Find بروید و نام آن بخش را جستجو کنید تا مستقیما به خط کدهای مربوطه بروید. برای درک این موضوع بهتر است فایل زیر را دانلود کنید و به آن توجه کنید.

دیدید که تگ کامنت چگونه به ایجاد نظم در سایت کمک می‌کند.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!