مشخصات آیفون 12؛ از فناوری 5G تا حسگر LiDAR و دوربین 64 مگاپیکسلی


مشخصات احتمالی آیفون 12؛ از فناوری 5G تا حسگر LiDAR و دوربین 64 مگاپیکسلی

با استفاده از مشخصات فنی آیپد پرو 2020 و همچنین پیش بینی های مینگ چی کو، بسیاری از مشخصات آیفون 12 مشخص شده است که آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد.


شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا باعث لغو شدن برنامه های بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری شد، اما برخی از شرکت ها مراسم های خود را به صورت آنلاین برگزار کردند. شرکت اپل هفته گذشته رویداد معرفی آیپد پرو 2020 را به صورت آنلاین برگزار کرد که تبلت های 11 و 12.9 اینچی اپل، ویژگی های فنی بسیار خوبی را در خود جای داده بودند. اما از این موضوع گذشته، طراحی ظاهری آیپد پرو جدید موجب شد تا چشم اندازی نسبت به برخی از ویژگی های آیفون 12 به دست بیاید. در ادامه این مطلب، تمام مشخصات iPhone 12 را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دوربین آیفون 12

سیاست های اپل در سال های اخیر نشان داده که این شرکت بیش از آنکه به فکر افزایش تعداد پیکسل های دوربین های به کار رفته در آیفون و آیپد باشد، در اندیشه افزایش زیبایی عکس های گرفته شده توسط دستگاه های خود بوده است. در همین راستا می‌توان به قرار دادن دو دوربین در پنل پشتی آیفون 7 پلاس و ثبت تصاویر بوکه اشاره کرد. درست است که اپل در این زمینه اولین نبود، اما به جرات می‌توانیم بگوییم که برترین تصاویر بوکه خلق شده توسط دوربین گوشی ها، متعلق به این شرکت بود. البته پس از این، پرچمداران برند های مختلف نیز موفق به ثبت تصاویر بسیار زیبایی شدند که شاید هم اکنون جزو برترین های عکاسی باشند.

حسگر لیزری لیدار(LiDAR) در آیفون 12 حضور دارد

حسگر لیزری لیدار(LiDAR) در آیفون 12 حضور دارد

با معرفی نسخه جدید iPad Pro در هفته گذشته، شاهد حضور حسگر LiDAR در کنار دو لنز دیگر در یک قاب مربعی بودیم. با وجود این طراحی، می‌توان پیش بینی کرد که حسگر LiDAR در آیفون 12 نیز حضور داشته باشد. البته بر اساس طرح مفهومی ارائه شده توسط 9TechEleven پیش بینی می‌شود که دور سنسور لیدار(LiDAR) یک حلقه براق فلزی وجود داشته باشد که طراحی پنل پشتی را زیبا تر می‌کند. این سنسور در خودرو های بدون سرنشین و پهپاد های پیشرفته کاربرد دارد که یک نقشه نرم افزاری سه بعدی را با استفاده از ردگیری لیزری(تاباندن پالس های لیزری به اشیاء و تجزیه و تحلیل نور تابیده شده) تهیه می‌کند تا پردازش های خاصی روی آن انجام شود. به طور مثال خودرو های بدون سر نشین با استفاده از این سنسور تمامی موانع را تشخیص می‌دهند و با استفاده از پردازش های سیستمی از برخورد خودرو با موانع و خودرو های دیگر، جلوگیری می‌کند.

در آیپد پرو 2020 نیز حسگر LiDAR وظیفه تشخیص سطوح مختلف را دارد و با استفاده از آن فناوری AR نمود بیشتری پیدا می‌کند. احتمالا اپل میخواهد با استفاده از سنسور LiDAR طراحی های سه بعدی واقعیت افزوده را به تبلت ها و گوشی های خود راه دهد. در این صورت کار هایی مانند طراحی داخلی ساختمان با استفاده از محصولات اپل به سادگی امکان پذیر خواهد بود. با استفاده از نرم افزار های مختلف می‌توان از سنسور LiDAR استفاده های زیادی کرد که باید منتظر به روز رسانی های ارائه شده بمانیم.

لنز 64 مگاپیکسلی سونی IMX686

آیفون های سال گذشته از یک لنز 12 مگاپیکسلی به عنوان دوربین اصلی استفاده می‌کردند که با وجود تعداد پیکسل های پایین، در بخش عکاسی موفق به کسب امتیاز 124 در DXOMARK شد. درست است که از برخی موبایل های هوشمند، امتیاز کمتری دریافت کرده بود اما اختلاف زیادی با سایر رقبا نداشت. اگر اپل این بار نیز تصمیم بگیرد که لنز 12 مگاپیکسلی را به عنوان دوربین اصلی قرار دهد، جای تعجبی نیست، اما از آنجایی که اپل دوربین های خود را از شرکت سونی تهیه می‌کند و این شرکت نیز در ماه نوامبر گذشته از لنز IMX686 خود رونمایی کرد، ما انتظار داریم که با یک دوربین 64 مگاپیکسلی IMX686 روبرو باشیم که می‌تواند عکس های زیبایی را خلق کند. یکی از قابلیت های بسیار خوب این دوربین ثبت تصاویر 16 مگاپیکسلی با استفاده از ادغام پیکسل ها است.

چیدمان دوربین

در زبان طراحی آیپد پرو مشاهده کردیم که شرکت اپل همچنان توجه خاصی بر طراحی مربعی پنل دوربین عقب دارد و این امر به احتمال بسیار زیاد در آیفون 12 نیز نمود پیدا کند. با این وجود احتمالاتی وجود دارد که چیدمان لنز های iPhone 12 به صورت افقی باشند. که در این صورت طراحی آن مطابق تصویر بالا خواهد بود. اما آیا واقعا آیفون از این نوع چیدمان استفاده میکند؟ جواب ما خیر است. چرا که اگر نگاهی به نسخه های قدیمی آیفون یا حتی آیپد ها بیندازیم، می‌بینیم که در همه آنها دوربین در قسمت چپ پنل پشتی گوشی قرار دارد و این مورد نشان می‌دهد که همچنان این طراحی پا برجا خواهد بود و همچنان لنز ها به صورت مربعی چیده خواهند شد.

نمایشگر آیفون 12

شایعات زیادی در مورد صفحه نمایش آیفون 12 وجود داشت که برخی از آنها توسط منابع معتبر تکذیب شدند. اما هرچه به تاریخ معرفی آن نزدیک تر می‌شویم مشخصات بیشتری دستگیر ما می‌شود که آنها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

آیا بریدگی صفحه نمایش حذف خواهد شد؟

نمایشگر آیفون 12

مهم‌ترین قسمت در بخش نمایشگر این است که آیا همچنان شاهد حضور بریدگی صفحه نمایش خواهیم بود یا خیر؟. در این مورد، مینگ چی کو، تحلیل گر اپل، گفته است نباید انتظار تغییرات زیادی در صفحه نمایش را داشته باشیم. بریدگی صفحه نمایش(Notch) همچنان پا برجا است اما گوشه های آن انحنای بیشتر یافته و همچنین ارتفاع بریدگی کمتر شده که این امر اندکی تغییر در فضای صفحه نمایش ایجاد می‌کند اما خیلی محسوس نیست. همچنین سایت MacOtakara نوشته است که فناوری ناچ استفاده شده در آیفون 12 همانند آن چیزی است که در آیفون 11 دیده ایم اما این دفعه بریدگی کمی کوچکتر است.

اما شایعاتی وجود داشت که گفته میشد در آیفون 12 بریدگی صفحه نمایش از بین می‌رود و دوربین جلو و اسپیکر فضای بسیار کوچکی را در بالای صفحه نمایش اشغال خواهند کرد. این شایعه از سمت Benjamin Geskin، شخصی که رندر های گوشی های برند های مختلف را می‌سازد ، انتشار یافته است و تصویر آن را در بالا سمت چپ می‌بینید. اما لازم به ذکر است که این رندر تنها بر اساس شایعات به وجود آمده و اخیرا بنجامین گسکین یک رندر دیگر را در اکانت اینستاگرام خود منتشر کرده (تصویر بالا سمت راست) که نشان می‌دهد نمایشگر آیفون 12 دارای فناوری ناچ است.

اندازه و نوع صفحه نمایش آیفون 12

بر اساس تحلیل های انجام شده توسط Ming Chi Kuo، امسال اپل با چهار مدل آیفون 12 وارد عرصه می‌شود که اندازه صفحه نمایش یکی از آنها 5.4 اینچ و دو تای آنها 6.1 اینچ هستند اما اخرین و بزرگترین مدل، دارای نمایشگر 6.7 اینچی است که صفحه نمایش همه آنها از نوع OLED خواهد بود.

با توجه به پیشرفت های اخیر و ورود با شکوه صفحه نمایش های با نرخ تازه سازی 144 هرتز به عرصه موبایل های گیمینگ و نمایشگر های 120 هرتز به دنیای پرچمداران، باید شاهد حضور یک صفحه نمایش با کیفیت در آیفون 12 باشیم. همچنین هنگامی که خبر مذاکره اپل با شرکت های سامسونگ و الجی برای تهییه نمایشگر های آیفون 12 شنیده می‌شود، این احتمال قوت میابد که ما با نمایشگر 120 هرتزی OLED روبرو خواهیم شد. در همین راستا امروز (9 ماه May سال 2020) افشاگر معروف ، Max Weinbach ، گفت که آیفون 12 از نمایشگر با نرخ تازه سازی 120 هرتز بهره مند خواهد بود. مکس در ادامه گفت که البته ممکن است تنها نسخه های پرو به این ویژگی مجهز شوند که با استفاده از نرم افزار این گوشی می‌توانید بین حالت های 60 و 120 هرتز جا به جا شوید تا بتوانید مصرف باتری را کنترل نمایید.

قرار دادن Touch ID زیر نمایشگر

اندازه و نوع صفحه نمایش آیفون 12

در وبسایت MacRumors به این موضوع اشاره شده که اپل قصد دارد Touch ID را در زیر صفحه نمایش ارائه دهد. این موضوع توسط مینگ چی کو نیز بیان شده که ممکن است اپل Face ID وTouch ID را به صورت همزمان در گوشی های خود ارائه دهد. اما مینگ گفته که این امکان در سال 2021 به وجود خواهد و آمد. پس احتمال حضور حسگر اثر انگشت زیر صفحه نمایش در آیفون 12، تنها یک گمانه زنی است و به هر حال نمی‌توان در این مورد به یقین رسید.

پردازنده ها و مقدار RAM

تا اینجا درمورد ویژگی های مهمی از جمله دوربین و صفحه نمایش صحبت کردیم اما اکنون باید ویژگی پردازنده های این گوشی را بررسی کنیم. در پایان سال 2019 لیست برترین تلفن های هوشمند توسط AnTuTu ارائه شد که در میان آنها گوشی آیفون 11 پرو مکس با ثبت امتیاز 546948 به عنوان برترین تلفن هوشمند با سیستم عامل iOS معرفی شد این در حالی است که گوشی ROG Phone II یه عنوان برترین گوشی اندرویدی موفق به کسب امتیاز 507284 شد. دلیل اصلی این اختلاف، پردازنده های CPU و GPU هستند که CPU آیفون 11 پرو مکس امتیاز 166509 و GPU آن نیز امتیاز 215130 را به خود اختصاص دادند. اما در بخش RAM امتیاز آن حدود 7000 واحد کمتر بود.

آیفون 11 پرو مکس دارای 4 گیگابایت رم بود اما آیفون 12 با رم های 4 و 6 گیگابایتی ارائه می‌شود که این روند رو به رشدی را برای iPhone 12 رقم خواهد زد. در واقع نسخه 6.7 اینچی و یکی از نسخه های 6.1 اینچی با مقدار رم 6 گیگابایت و دو نسخه دیگر با 4 گیگابایت رم معرفی می‌شوند. علاوه بر آن پردازنده های آیفون 12 در قالب چیپست A14 Bionic قرار داده شده اند که اطلاعات این تراشه در GeekBench منتشر شده است. تراشه A14 Bionic از 6 هسته تشکیل شده است که امتیاز آن در حالت تک هسته ای برابر 1658 و در حالت چند هسته ای برابر 4612 است. همچنین فرکانس این تراشه برابر 3090 مگاهرتز می‌باشد.

قیمت و زمان معرفی آیفون 12

با یک نگاه کلی به قیمت آیفون های پیشین، می‌توانیم به سادگی هزینه مورد نیاز برای تهییه آیفون 12 را حدس بزنیم. iPhone 11 با قیمت نسبتا مقرون به صرفه 699 دلار عرضه شد و مدل های Pro و Pro Max به ترتیب 999 و 1099 دلار قیمت داشتند. علاوه بر این برند های مختلف به ازای افزودن فناوری 5G به گوشی های خود، مبلغ 100 دلار را به قیمت پرچمداران خود اضافه کردند. به طور مثال گلکسی S10 در زمان عرضه 899 دلار قیمت داشت در حالی که نسخه 5G آن که مدت زیادی از انتشار آن نمی‌گذرد، قیمتی برابر 999 دلار دارد. با وجود این موضوع می‌توان پیش بینی کرد که قیمت پایه آیفون 12 برابر 799 دلار خواهد بود و درمورد نسخه 6.7 اینچی نیز می‌توان قیمت 1199 دلار را پیش بینی کرد. تاریخ معرفی این گوشی در منابع مختلف برابر 1 ماه May تعیین شده است ولی ممکن است این زمان کمی تغییر کند.

فناوری 5G

به عنوان سخن پایانی ذکر این نکته لازم است که شرکت اپل وعده آیفون های 5G در سال 2020 را داده اما اینکه چقدر در این امر موفق عمل کند بستگی به شرایط موجود دارد. از طرفی شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی شرکت های فناوری شده و اپل نیز از این قضیه مستثنی نبوده است. اخیراً شرکت های تامین کننده قطعات و مونتاژ کننده های آیفون از جمله فاکسکان، به دلیل شیوع کرونا کارمندان خود را به خانه فرستادند و شرکت های خود را تعطیل کردند. همچنین به همین دلیل امکان دارد که روند معرفی آیفون 12 باز هم به تاخیر بیفتد.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!