Qualcomm منتظر چراغ سبز دولت ترامپ، برای فروش تراشه های 5G به Huawei!


تحریم های اعمالی ترامپ بر علیه شرکت های چینی مخصوصا هوآوی تأثیر چشمگیری روی پروسه ی ساخت گوشی های این شرکت داشته است. تا جایی که شرکت تراشه سازِ TSMC که تولید پردازنده های HiSilicon Kirin اختصاصی هوآوی را بر عهده داشته است از ادامه همکاری با هوآوی منع شده است. این عمل باعث شد هواوی اعلام كند كه پرچمداران سری آینده ی Mate 40 آخرین گوشی های این شرکت هستند که از پردازنده های داخلی Kirin بهره خواهند برد. این بدان معنی است که این برند چینی باید به جای HiSilicon Kirin، تراشه های مورد نیاز خود را از یک شرکت دیگر تهیه کند.

Qualcomm

اکنون وال استریت ژورنال گزارش داده است که Qualcomm در حال لابی کردن با دولت آمریکا است تا اجازه فروش تراشه های خود به هواوی را بگیرد و سهمی از تلفن های 5G این غول چینی را از آن خود کند. چرا که کوالکام معتقد است اگر ایالات متحده آمریکا با این کار موافقت نکند، دیگر شرکت های تراشه سازی از جمله MediaTek و سامسونگ به نفع خود این بازار را در دست میگیرند. Qualcomm معتقد است که ممنوعیت تجارت ایالات متحده علیه هواوی نمی تواند مانع از دستیابی این شرکت چینی به قطعات لازم برای تلفن های 5G خود شود. بنابراین، این بدان معنی است که مدیاتک و سامسونگ از این ممنوعیت به نفع خود بهره برده و بازار فروش تراشه به هوآوی را در دست میگیرند و این یعنی تراشه ساز آمریکایی به اندازه 8 میلیارد دلار در سال را از دست خواهد داد. این نگرانی های کوالکام از آن جاست که چندین گزارش حاکی از آن است که هواوی در سال 2020 به شکلی کامل به استفاده از تراشه های شرکت رقیب، یعنی MediaTek برمیگردد.

Qualcomm

در صورت انجام توافق بین هواوی و کوالکام، اولین بار نیست که کوالکام تراشه های این برند چینی را عرضه می کند. قبل از اعمال تحریم تجارت ایالات متحده علیه شرکت های چینی، هواوی از تراشه های این شرکت آمریکایی در تلفن های خود استفاده زیادی میکرده است اما نه در پرچمدارن خود. یعنی اگر این توافق صورت پذیرد، اولین باری خواهد بود که Huawei پرچمدارهای خود را با تراشه ای به غیر از HiSilicon Kirin روانه بازار خواهد کرد، زیرا هواوی از سال 2013 از Kirin استفاده کرده است.

هیچ راهی برای انجام این معامله بین پرچمداران Qualcomm و Huawei در صورتی که دولت ایالات متحده به آن ها چراغ سبز ندهد، نیست. در این مدت کمپانی چینی تلاش کرده است تا با شرکت های غیر آمریکایی همکاری کند. در هر صورت، واضح است که این تحریم های اعمال شده ایالات متحده علیه هواوی میتواند به ضرر حداقل یک شرکت آمریکایی هم باشد.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!