مدیر عامل MTN : با فروش سهام اسنپ و ایرانسل از بازار ایران خارج خواهیم شد


مدیر عامل گروه MTN از برنامه های خود برای خروج از بازار خاورمیانه و فروش سهام خود در شرکت های اسنپ و ایرانسل خبر داد. گروه ام تی ان به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی از بازار ایران خارج خواهد شد.

راب شوتر ، مدیر عامل گروه MTN در طی مصاحبه ای با آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام کرد که شرایط خاورمیانه به شدت پیچیده است و سرمایه گذاری در آن با دشواری های قانونی و سیاسی زیادی روبرو است. وی افزود که ورود به بازار های منطقه خاورمیانه با اتهام های زیادی روبرو بوده است. از جمله این اتهامات می‌توان به اتهام به پرداخت رشوه برای فعالیت 15 ساله در ایران اشاره کرد. همچنین همکاری با گروه طالبان در افغانستان به منظور محافظت از زیر ساخت های گروه MTN از دیگر اتهاماتی بود که به گروه سرمایه گذاری ام تی ان وارد شده بود.

اما به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل خروج MTN از بازار خاورمیانه ، باید به مسائل اقتصادی ، تحریم های شدید آمریکا ، کاهش ارزش واحد پولی و تلاطم سیاسی اشاره کرد. در همین راستا شوتر بر این موضوع تاکید کرد که تحریم های آمریکا علیه برخی از کشور های منطقه از جمله ایران ، موجب شده تا بازگشت سرمایه و سود حاصل از فعالیتمان در این کشور ها با سختی های زیادی مواجه شود. به همین دلیل فعالیت در بازار ایران برای ما با دشواری های بسیار زیادی همراه است و به زودی از باید از بازار ایران خارج شویم. اما این خروج به یکباره نخواهد بود.

مدیر عامل ام تی ان اعلام کرد که ما به منظور فروش 75 درصد سهام خود در سوریه ، با شرکت TeleInvest که مالک 25 درصد دیگر از سهام MTN سوریه است ، وارد مذاکرات گسترده ای شده ایم. وی همچنین اعلام کرد که سهام خود در کشور های یمن و افغانستان را نیز به فروش خواهیم رساند. راب شوتر افزود که در حال حاضر تمرکز ما بر روی فروش سهام خود در سه کشور یمن ، افغانستان و سوریه است و پس از آن در یک دوره چند ساله سهام خود در ایران را واگذار خواهیم کرد.

فروش سهام MTN در شرکت ایرانسل

مدیر عامل MTN

در حالی که 51 درصد از سهام شرکت ایرانسل به شرکت گسترش الکترونیک ایران تعلق دارد ، مالک 49 درصد باقی مانده ، گروه سرمایه گذاری MTN است. این گروه سرمایه گذاری چند ملیتی در حال حاضر در 21 کشور آفریقایی و خاورمیانه ای فعالیت می‌کند که با خروج از چهار کشور یمن ، افغانستان ، سوریه و ایران فعالیت خود را به 17 کشور محدود خواهد کرد. بر اساس سخنان شوتر فروش سهام ام تی ان در شرکت ایرانسل در یک دوره 3 تا 5 ساله رخ خواهد داد.

در واقع سود شش ماه گذشته حاصل از فعالیت های MTN در شرکت ایرانسل که به عنوان یکی از بزرگترین اپراتور های ایران شناخته می‌شود ، به رقمی بالای 120 درصد رسیده است. همچنین با وجود در دست داشتن بخشی از سهام تاکسی اینترنتی اسنپ ، پتانسل MTN برای افزایش میزان درآمد ، دو چندان می‌شود. اما به گزارش بلومبرگ ، فروش سهام ام تی ان در ایرانسل به منظور کاهش بدهی های این شرکت می‌باشد.

فروش سهام در اسنپ

حدود 43 درصد از سهام اسنپ که این روز ها به عنوان بزرگترین تاکسی اینترنتی ایران شناخته می‌شود ، متعلق به گروه سرمایه گذاری MTN است. شرکت اسنپ که در ابتدای راه فعالیت خود را به عنوان تاکسی اینترنتی آغاز کرد ، اکنون از نظر تعداد سفر در میان 5 تاکسی آنلاین برتر دنیا قرار دارد. اسنپ یکی از معدود استارتاپ هایی است که از سهامداران ایرانی و خارجی تشکیل شده است و از جمله مهم ترین سهامداران آن ، شرکت های MTN و HyperStar می‌باشد. بر اساس گزارش های رسمی اسنپ در گذشته ، ارزش مالی این شرکت به بیش از 1.5 میلیارد دلار رسیده و به عنوان اولین یونی کورن ایرانی شناخته می‌شود.

مدیر ارشد مالی MTN

با توجه به شرایط پیش آمده و مشکلاتی که دامن گیر گروه سرمایه گذاری MTN در ایران و خاورمیانه شده است ، این شرکت قصد دارد سهام خود در اسنپ را نیز به مرحله فروش برساند تا به طور کامل از بازار ایران خارج شود. بر اساس گزارش بلومبرگ ، رالف موپیتا ، مدیر ارشد مالی MTN اعلام کرد که به وجود اینکه اسنپ به عنوان بزرگ ترین تاکسی آنلاین ایران شناخته می‌شود و رکورد روزانه 2 میلیون سفر را به ثبت رسانده ، اما کسب و کاری نیست که در مسیر اصلی اهداف گروه ام تی ان باشد.

اکنون با وجود خروج ام تی ان از بازار ایران و انتقال مالکیت سهام این شرکت در ایرانسل و اسنپ باید منتظر بمانیم تا ببینیم سرنوشت این دو شرکت بزرگ ایرانی به کجا خواهد رسید.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!