قابلیت عجیب دوربین وان پلاس 8 پرو ؛ نمایش درون مواد پلاستیکی


قابلیت عجیب دوربین وان پلاس 8 پرو ؛ نمایش درون مواد پلاستیکی

به تازگی تصاویری ازطرف Max Weinbach که یکی از افشاگران عرصه تکنولوژی می‌باشد ، منشتر شد که در آنها به یک مورد بسیار عجیب اشاره شده است. در تصاویر منتشر شده ، قطعات درون لوازم الکترونیکی مانند Webcam مشخص هستند. ما میدانیم که برای دیدن قطعات یک وسیله ، باید از اشعه ایکس استفاده کنیم و این در حالی است که دوربین OnePlus 8 Pro  از چنین قابلیتی برخوردار نیست. در ادامه این مطلب ما بررسی خواهیم کرد که آیا دلیل رخ دادن چنین حالتی چیست و همچنین بررسی می‌کنیم که آیا با استفاده از این حالت می‌توان بدن افرادی که لباس پوشیده اند را دید یا خیر؟. اکنون بیاید این موضوع رابیشتر بشکافیم و آن را مورد بررسی قرارد هیم.

مکس وینبچ در حال بررسی قابلیت ها و فیلتر های دروبین گوشی وان پلاس 8 پرو بود و پس از اینکه به فیلتر نهایی این گوشی ، یعنی فیلتر Photochemic ، برخورد می‌کند و آن را مورد بررسی قرار می‌دهد ، متوجه می‌شود که قطعات درون لوازم الکترونیکی که از جنس پلاستیک هستند مشخص شده است. البته این نکته را نیز باید خاطر نشان کرد که تنها درون مواد پلاستیکی که رنگ آنها سیاه باشد مشخص می‌شود و در صورتیکه رنگ پلاستیک به کار رفته در آن سفید باشد ، دیگر درون آن مشخص نخواهد شد. تصاویر پایین چندین نمونه از عکس هایی است که مکس با استفاده از دوربین گوشی وان پلاس 8 پرو به ثبت رسانده است. مشاهده می‌کنید که قطعات درون هر کدام از گجت ها به خوبی آشکار شده اند.

مدتی پس از اینکه این تصاویر توسط مکس وینبچ منتشر شدند ، Ben Geskin که از دیگر افشاگران می‌باشد ، شروع به ضبط چند ویدئو کرد که در آنها برخی از لوازم الکترونیکی مانند دسته های واقعیت مجازی و اپل TV را مورد هدف قرار داد. بن گسکین به عنوان سوژه نهایی ، حسگر تشخیص چهره سه بعدی را انتخاب کرد و نشان داد که با استفاده از این فیلتر می‌توان تمام نور های نقطه ای IR را به طور واضح مشاهده کرد. اما یکی از بهترین نمونه های این ویدئو ها ، فیلم برداری از Apple TV بود که تمامی قطعات با وضوح نسبتا خوبی قابل مشاهده شده بودند. این ویدئو را در پایین می‌توانید مشاهده کنید.

چرا دوربین وان پلاس 8 پرو می‌تواند درون اجسام پلاستیکی را نشان دهد؟

اما دلیل این موضوع چیست؟ آیا واقعا وان پلاس 8 پرو از قابلیت ثبت تصاویر اشعه ایکس برخوردار است؟ جواب خیر است. ابتدا اجازه دهید اندکی راجب فیلتر ایجاد شده در این گوشی صحبت کنیم. در واقع سنسور 5 مگاپیکسلی فیلتر رنگ تعبیه شده در گوشی وان پلاس 8 پرو باعث ایجاد چنین تصاویری شده است. سنسور های فیلتر رنگ در حالت فتوکرومیک ، رنگ ها را دریافت می‌کند و با استفاده از پردازش های نرم افزاری آنها را به رنگ خاکستری تبدیل می‌کند. بررسی های انجام شده از لنز فیلتر رنگ در OnePlus 8 Pro نشان می‌دهندکه این گوشی رنگ های خاکستری بسیار ویژه ای را به کار برده که تصاویر بسیار خوبی را ارائه می‌دهد.

اما چگونه با استفاده از یک تغییر رنگ ساده می‌توانیم درون یک جعبه سیاه رنگ پلاستیکی رامشاهده نماییم؟ این موضوع کمی گیج کننده است اما قطعا پاسخ منطقی دارد. بسیاری از موادی که ما آنها را رنگی می‌بینیم در واقع نسبت به طول موج های مختلف واکنش های متفاوتی دارند و ممکن است آن را دفع یا جذب کنندیا اینکه آن را ازخود عبور دهند. در واقع مواد مختلف نور  را بسته به طول موج آن ، جذب یا دفع می‌کنند. این یعنی برخی ازطول موج ها از مواد مختلف عبور می‌کنند. خب اکنون بیایید Apple TV را موردبررسی قرار دهیم ؛ فرض کنید که مواد پلاستیکی به کار رفته در Apple TV نسبت به طول موج 600 نانومتر شفاف باشد و آن را از خود عبور دهد. در همین حال فرض کنید که یکی از قطعات الکترونیکی درون Apple TV طول موج 600 نانومتر را بازتاب می‌نماید. در این صورت نور با طول موج 600 نانومتر مجددا از رویه پلاستیکی Apple TV عبور می‌کند و به لنز فیلتر رنگ گوشی وان پلاس 8 پرو می‌رسد. سپس ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار این گوشی ، طول موج دریافتی را به یک رنگ خاکستری تبدیل می‌کند که ما می‌توانیم آن را در صفحه نمایش گوشی به خوبی مشاهده نماییم.

آیا با استفاده از این ویژگی می‌توان بدن افراد را دید؟

سوال دیگری که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا با استفاده از این سنسور ، می‌توان بدن شخصی که لباس پوشیده است را مشاهده کرد؟ جواب را نمی‌توان به صورت قطعی گفت چرا که عکس هایی که از یک T-Shirt گرفته شده است نشان می‌دهد که نوشته ای که زیر لباس قرار گرفته ، تا حدود مشخص است اما از طرف دیگر ما می‌دانیم که بدن ما رنگ های روشن رابازتاب می‌دهد و با استفاده از این دو موضع می‌توانیم بگوییم که اگر شخص مورد نظر لباس های تیره ای پوشیده باشد که جنس آنها نسبت به برخی از رنگ ها شفاف باشد ، بدن سوژه مورد نظر مشخص خواهد شد اما در صورتی که جنس لبای به گونه ای باشد که اکثر رنگ ها را جذب یا بازتاب کند ، ردی از بدن آن شخص در دوربین وان پلاس 8 پرو وجود نخواهد داشت.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!