نمایشگر های چهار طرف خمیده(Quad-Curve) ؛ ثبت اختراع جدید سامسونگ


نمایشگر های چهار طرف خمیده(Quad-Curve) ؛ ثبت اختراع جدید سامسونگ

شرکت سامسونگ با طراحی گوشی گلکسی S6 Edge صفحه نمایش های خمیده را وارد دنیای موبایل کرد. طرحی که از آن زمان تا کنون به پرچم‌ داران بیشتری همچون گلکسی نوت ۱۰ و گلکسی اس ۲۰ رسیده است. پس از سامسونگ، اکثر تولید کننده های موبایل از این فناوری استفاده کردند. اما اکنون این شرکت نوع خاصی از نمایشگر ها را به ثبت رسانده است که از هر چهار طرف خمیده شده اند. این حق ثبت اختراع در ژوئیه سال گذشته در چین ثبت شد و در ماه مارس 2020 به دفتر مالکیت معنوی جهانی یعنی WIPO اضافه شد.

ثبت اختراع جدید سامسونگ نشان دهنده یک صفحه نمایش Quad-Curve می‌باشد. این نمایشگر از هر چهار طرف به سمت پنل پشتی دستگاه خمیده شده است. در واقع صفحات خمیده شده ای که تا کنون طراحی شده اند (مانند گلکسی S10) تنها از دو طرف چپ و راست خمید شده‌اند اما نمایشگر جدید سامسونگ از هر چهار طرف چپ، راست، بالا و پایین خمیده شده است. البته در قسمت حاشیه های گوشی همچنان قاب کناری گوشی وجود دارد. این طراحی تقریباً همانند آن چیزی است که در هواوی P40 Pro دیدیم، اما نمایشگر پرچمدار هوآوی از بالا و پایین به اندازه بسیار کمی خم شده اند در حالی که اختراع سامسونگ خمیدگی بالایی را ثبت کرده است.

ثبت اختراع جدید سامسونگ،  نمایشگر های چهار طرف خمیده(Quad-Curve)

قاب فلزی در طرفین بسیار نازک است اما در گوشه ها بزرگ تر شده اند تا از صفحه نمایش شیشه ای محافظت کنند. خمیدگی صفحه نمایش موجب آسیب پذیری بیشتر نمایشگر می‌شود. اما این تنها مشکل صفحه‌ نمایش‌ های از چهار طرف خمیده شده نیست بلکه مشکل دیگری که وجود دارد این است که قرار گیری اجزای مختلف مانند پورت USB اکنون پیچیده تر شده است. بنابراین در صورتی که سامسونگ قصد استفاده از این نوع نمایشگر ها را داشته باشد احتمالا پورت USB و بلندگو ها با ظرافت بسیار زیادی، به سمت پنل پشتی هدایت شوند.

رندر سه بعدی نمایشگر های چهار طرف خمیده سامسونگ

حال LetsGoDigital دست به طراحی رندر های سه بعدی بر اساس پتنت (ثبت اختراع) سامسونگ زده است. در این رندر جایی برای دوربین‌سلفی وجود ندارد، اما آیا سامسونگ دوربین سلفی را کنار خواهد گذاشت؟جواب خیر است. با توجه به این که صفحه نمایش، قسمت بالایی گوشی را نیز پوشش داده است پس نمی تواند از دوربین های پاپ آپ(Pop-Up) استفاده کند. بنابراین تنها دو راه پیش رو دارد؛ اول اینکه مانند گلکسی S20 از پانچ یا سوراخ نمایشگر استفاده کند و دومین راه این است که از دوربین زیر صفحه نمایش استفاده کند.

در پست دیگر گفته بودیم که احتمالاً گوشی های سال آینده با نمایشگرهای چهار طرف خمیده (Quad-Curve) همراه خواهند شد. اکنون با ثبت اختراع جدید سامسونگ این احتمال بیش از پیش قوت یافته است. همچنین ممکن است در پرچمداران سال آینده این شرکت مانند گلکسی S21، فناوری نمایشگر های Quad-Curve را مشاهده کنیم. در گذشته دیدیم که با طراحی صفحه نمایش خمیده سامسونگ S6 Edge بسیاری از شرکت‌ها به این فناوری روی آوردند، اکنون نیز پیش بینی می‌شود که تولید کنندگان موبایل به سمت نمایشگر های Quad-Curve(از چهار طرف خمیده) حرکت کنند. هرچند این موضوع را هم اکنون نیز در Huawei P40 Pro مشاهده کردیم اما گفتیم که خمیدگی آن به اندازه کافی نیست و نمی‌توانم آن را Quad-Curve بنامیم.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!