اورکلاک چیست؟ و چه سیستم هایی اورکلاک می‌شوند؟


سرعت سیستم

امروزه بیشتر افراد واژه ی اورکلاک را شنیده اند و یا از آن استفاده کرده اند. به طور کلی اورکلاک به معنی افزایش سرعت یک سیستم با استفاده از روش های خاصی است. البته رعایت نکردن اصول این کار، میتواند خسارت های جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.
در این مطلب شما را با مزایا و معایب و اصول اورکلاک آشنا میکنیم.

اورکلاک ( Overclock) در لغت به معنی افزایش سرعت کلاک که یکی از اجزای یک سیستم است می باشد. این روش در مورد پردازنده اصلی (CPU) ، کارت گرافیک (GPU) وحتی حافظه رم صادق است. هر شرکت سازنده قطعات بالا، یک فرکانس خاص را برای کارکرد قطعه در نظر میگیرد و ما با اورکلاک کردن، این فرکانس را افزیش میدهیم تا بازدهی سیستم بالا رود. با افزایش فرکانس، سرعت اجزای سخت افزاری افزایش میابد که این امر با تولید گرمای بیشتر توسط سیستم همراه است و دقیقا همین جاست که امکان خسارت دیدن افزایش میابد. بعد از اورکلاک کردن باید به دقت دمای سیستم بررسی شود و حتما از سیستم های خنک کننده بهره بگیریم.

اورکلاک کردن چیست؟

همانطور که گفته شد، پردازنده اصلی در یک فرکانس مشخص کار می کند و ماکزیمم فرکانس کاری آن نیزمحدود به عددی خاص میشود.
بیشتر پردازنده ها را می توان اوورکلاک کرد، یعنی سرعت کاری آن ها را افزایش داد.
برای انجام این کار دو روش وجود دارد:
اولین روش افزایش سرعت کلاک پایه و دومین روش افزایش ضریب کلاک پایه است. این دو عدد را میتوان در بایاس (BIOS) سیستم پیدا کرد. اگر بخواهیم تخصصی تر صحبت کنیم، باید بدانید که حاصل ضرب ضریب کلاک پایه و سرعت کلاک پایه، برابر با فرکانس کاری پردازنده است. البته نرم افزار زیادی برای محیط ویندوز و دیگر سیستم عامل ها عرضه شده که اورکلاک را از خود محیط سیستم عامل امکان پذیر میکنند.
با توجه به این که بعد از اورکلاک، سیستم انرژی الکتریکی بیشتری مصرف میکند، گرمای حاصل از این فرایند به قدر میتواند شدید باشد که اگردقیق بررسی نشود، میتواند باعث تخریب و ازکارافتادگی قطعات کوچک تر شود که در نتیجه با هنگ کردن یا ری استارت (Reset) سیستم مواجه میشویم.

چه سیستم هایی اورکلاک میشوند

باید گفت که هر سیستمی را نمیتوان اورکلاک کرد چرا که برخی ار مادربردها، به شما اجازه تغییر فرکانس کاری قطعات را به نمیدهند.
مانند پردازنده های امروزی Intel و AMD، که معمولا به گونه ای طراحی شده اند که ضریب کلاک پایه خاصی دارند و نمیتوان آن ها را تغییر داد. در این مدل ها ضریب کلاک یا Multiplier قفل شده است الیته مدل هایی که دارای پسوند k میباشند دارای ضریب کلاک آنلاک یا غیره قفل میباشند. این روش نام گداری اغلب در محصولات اینتل و آی ام دی رعایت شده است که میتواند برای ما مفید باشد.
لازم به ذکر است که مادربرد های امروزی به جای BIOS از UEFI استفاده میکنند که واسط گرافیکی مدرن دارد و امکانات کامل تری را در اختیار کاربر میگذارد.

اورکلاک

به طور کلی اگر در فکر اورکلاک سیستم خود هستید باید یک سری نکات را از جمله سیستم خنک کاری مناسب مد نظر قرار دهید. همچنین باید قطعاتی را تهیه کنید که برای اورکلاک مناسب باشند.
نکته مهم این که امروزه سیستم های جدید به قدر سریع هستند که با اورکلاک کردن، سرعت سیستم به شکل قابل توجهی افزایش نمیابد. بعضا مشاهده میشود که سرعت سیستم در اثر کند بودن هارد دیسک پایین آمده است که در این حالت استفاده از یک دیسک حالت جامد SSD به جای HDD میتواند مشکل را حل کند.
البته اغلب از اورکلاک برای صرفه جویی درهزینه ها استفاده میکنند. به این صورت که میتوان یک پردازنده رده پایین ارزان قیمت تهیه کرد سپس با اورکلاک کردن، سرعت آن را تا نزدیکی مدل های بالاتر، افزایش داد. ناگفته نماند که باید هزینه ی سیستم خنک کاری مناسب را در نظر گرفت که با این وجود هم باز این روش میتواند صرفه اقتصادی داشته باشد.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!