پینگ (Ping) چیست ؟


پینگ در واقع واحد اندازه گیری بین شبکه ای ، بر حسب میلی ثانیه (ms) است که برای سنجش میزان تاخیر رخ داده ، دراتصال دستگاه شما به سرور یا رایانه میزبان در هنگام انجام امور برخط (Online) می‌باشد. مانند مدت زمانی که طول می‌کشد تا شما وارد صفحه اصلی یک وبسایت ، بازی آنلاین و یا درگاه پرداخت یک بانک شوید. یک پیام در تلگرام یا واتس اپ ارسال کنید و یا یک ویدئو استریم کنید.

در حقیقت پینگ مدت زمانی است که به طول می‌انجامد ، تا داده های کوچک از دستگاه شما به سرور یا رایانه مقصد ارسال و به وسیله ی رایانه مقصد پاسخ داده شوند و پاسخ مربوطه به دستگاه شما برگردد. خب طبیعتا هرچه این فرآیند بیشتر به طول بیانجامد پینگ شما عدد بزرگتری خواهد بود و این خوب نیست. رخ دادن این فرایند ارسال و دریافت پاسخ ، بصورت معکوس هم امکان پذیر می‌باشد.

مکانیسم عمل پینگ

رایانه شما داده های کوچک را که در اطلاعات شبکه ، بسته (Packet) نامیده می‌شوند به سرور یا رایانه مقصد ارسال می‌کند. رایانه مقصد بسته شما را دریافت کرده و پاسخ آن را صادر می‌کند ، سپس پاسخ صادر شده را به رایانه شما ارسال خواهد کرد. حال مدت زمانی که طول می‌کشد یک سایت برای شما باز شود ، یک عکس شروع به دانلود کند و یا حتی در یک بازی آنلاین گلوله شما به حریفتان برخورد کند همان تاخیری است که برحسب میلی ثانیه ثبت و پینگ نامیده می‌شود ؛ زمانی که این فرایند انجام پذیرفت درخواست مد نظر شما به طور کامل انجام شده است.

میزان تاخیر در ارسال بسته ها و به طبع آن افزایش پینگ (Ping) ، کاهش سرعت و کیفیت ، نخست به سرعت اینترنت و قدرت روتر یا شبکه اینترنت شما در ارسال و دریافت بسته ها بستگی دارد؛ که متاسفانه در کشور ما به دلیل ضعیف بودن زیر ساخت ها برای متصل شدن به سرورهای خارجی اغلب با پینگ زجر آوری روبرو خواهیم بود. مابقی عوامل مانند شلوغ بودن کلی سرورها ، کند بودن سرورهای میزبان ، فیلترینگ و غیره نیز تاثیر گذار هستند.

تعیین میزان از بین رفتن بسته ها در هنگام تبادل

پینگ علاوه بر ثبت میزان تاخیر زمانی ، واحدی برای متوجه شدن درصد از بین رفتن بسته های ما در هنگام ارسال و یا دریافت داده ها نیز می باشد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام انجام یک بازی آنلاین ، با پیغامی نظیر Request timed out مواجه یا مثلا در بازی کال آف دیوتی موبایل (Call of duty mobile) با پیغام The room has been canceled رو به رو شده اید در این هنگام نمایان می‌شود که درصد یا بخشی از بسته شما از بین رفته است . درصد از بین رفتن بسته ها می‌تواند وابسته به عواملی باشد که پیش ترذکر کردیم. وهمچنین درصدهای مختلفی از بسته های ما می‌تواند از بین برود.

بسیاری از شرکت های فناوری درصدد این هستند که ،با استفاده از دانش هایی مانند فیزیک کوانتومی میزان پینگ را به صفر برسانند. اما جالب است بدانید ثبت پینگ صفر در زمان حال فقط در حد تصور و فرضیه باقی مانده است.با مطالب آینده ما برای بررسی راه های کاهش پینگ همراه باشید.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!