بررسی کامل گلکسی S20 Ultra؛ دوربین شاهکار است اما باتری و طراحی ضعیف هستند


بررسی کامل گلکسی S20 Ultra؛ دوربین شاهکار است اما باتری و طراحی ضعیف هستند

ویژگی های فوق العاده دوربین گلکسی S20 Ultra توان مخفی کردن ضعف طراحی، عملکرد ضعیف باتری در حالت 120 هرتزی و قیمت نجومی این گوشی را ندارد. به نظر می‌آید مدل های پایه جذابیت بیشتری داشته باشند.


در خارق العاد بودن گلکسی S20 Ultra هیچ شکی وجود ندارد. گوشی قدرتمندی که با لنز 108 مگاپیکسلی و قدرت زوم 100 برابر و دوربین سلفی 40 مگاپیکسلی، به جنگ پرچمداران برند های مختلف آمده است. پیشرفته ترین و گرانترین پرچمدار سامسونگ، به سادگی مرز های عکاسی با تلفن هوشمند را جا به جا می‌کند. سامسونگ با فرمانده جدید خود به مصاف آیفون 11 پرو، پیکسل 4 و هواوی Mate 30 خواهد رفت. اما آیا سامسونگ برنده میدان خواهد شد؟ جواب سوال هم بله و هم خیر است.

روی کاغذ، S20 Ultra یک گوشی بی نظیر است که با استفاده از صفحه نمایش 6.9 اینچی که مقدار زیادی از بدنه را اشغال کرده است و باتری فوق العاده 5000mAh و تمام امکانات جذاب آن از جمله شارژ معکوس، توانایی شکست هر پرچمدار دیگری را دارد. اما هنگامی که آن را در تست های واقعی بررسی می‌کنیم، همچون یک فوق ستاره عمل نمی‌کند؛ مخصوصا با قیمت بسیار بالایی(1400 دلار) که دارد. از نظر دوربین و عکس برداری همه چیز عالی است اما اشکالات نرم افزاری و سخت افزاری، موجب دلسردی کاربر از این گوشی می‌شود.

بیرون زدگی دوربین که موجب ضخیم تر شدن گوشی شده و همچنین وزن بالای گوشی که در حدود 220 گرم می‌باشد کمی آزار دهنده هستند. عملکرد ضعیف باتری به خصوص هنگام استفاده از بهترین حالت صفحه نمایش(نرخ رفرش 120Hz)، ما را با باتری نه چندان قدرتمندی روبرو می‌کند.

گلکسی S20 Ultra حدود 400 دلار گرانتر از مدل پایه گلکسی S20 است و انتخاب یکی از آنها کار بسیار دشواری است چرا که مشخصات نرم افزاری و سخت افزاری گلکسی S20 و مدل های اولترا و پلاس، یکی هستند و تنها تفاوت آنها در دوربین و باتری است. اگر فکر می‌کنید که گوشی گلکسی S20 Ultra در میان سه مدل عرضه شده بهترین است، بهتر است این مطلب را تا انتها مطالعه کنید چرا که از بین گوشی های S20، شاید مدل الترا بهترین نباشد.

قدرت دوربین 108مگاپیکسلی گوشی S20 Ultra

قدرت دوربین 108مگاپیکسلی گوشی S20 Ultra

اولین چیزی که در گوشی گلکسی S20 Ultra به چشم می‌آید، دوربین جذاب 108 مگاپیکسلی آن است. لنز 108 مگاپیکسلی این گوشی توانایی گرفتن عکس های با کیفیت بسیار بالا را دارد که به شما امکان دسترسی به جزئیات بیشتر را می‌دهد.

لنز 108 مگاپیکسلی به عنوان دوربین اصلی S20 اولترا قرار گرفته و این یعنی اکثر عکس هایی که گرفته می‌شود، توسط این لنز انجام می‌شود. تصاویر گرفته شده توسط این لنز حداقل هشت برابر یک عکس معمولی فضای ذخیره سازی را به خود اختصاص می‌دهند.

در حالت اتوماتیک پس از گرفتن عکس، شما یک خروجی 12 مگاپیکسلی را دریافت می‌کنید. به این معنی که شما یک عکس 108 مگاپیکسلی می‌گیرید اما اگر از تنظیمات حالت خودکار استفاده کنید، هر 9 پیکسل با هم ادغام می‌شوند و به یک پیکسل تبدیل می‌شوند. بنابراین خروجی، یک عکس 12 مگاپیکسلی خواهد بود. اما شاید با خود بگویید که چه دلیلی برای این کار وجود دارد؟ در واقع در یک عکس، هر پیکسل حامل یک موج نور است و هنگامی که 9 پیکسل با هم ادغام شوند و تشکیل یک پیکسل بدهند، پیکسل ایجاد شده دارای نور و مقدار رنگ بیشتری است که این به معنی عکس با کیفیت تر است.

ادغام پیکسل ها به این معنی نیست که شما باید فقط عکس های 12 مگاپیکسلی بگیرید، بلکه شما می‌توانید از قسمت تنظیمات کیفیت عکس های گرفته شده را تنظیم نمایید. پس با اعمال یک تنظیم ساده در گلکسی S20 Ultra می‌توانید عکس های با کیفیت 108 مگاپیکسل بگیرید. همچنین پس از اینکه یک عکس 108 مگاپیکسلی را گرفتید می‌توانید قسمتی از عکس را برش دهید و از دیدن جزئیات لذت ببرید.

عکس های گرفته شده توسط دوربین 108 مگاپیکسلی حیرت آور است. سایه های درون عکس بسیار صاف و زیبا هستند و جزئیات به خوبی مشخص شده اند. اما در این بین عکس ها کمی به صورت غیر طبیعی اشباع شده اند.

عکس هایی که با لنز 108 مگاپیکسلی از فاصله های دور و متوسط گرفته می‌شوند کیفیت خوبی دارند و اگر روی آنها زوم کنیم با جزئیات بسیار خوبی روبرو میشویم اما اگر از اجسام نزدیک عکاسی کنیم(مانند عکس گرفتن از یک گل که باید دوربین نزدیک به گل باشد) و روی عکس گرفته شده زوم کنیم، مقدار زیادی نویز را مشاهده خواهیم کرد.

البته برای عکاسی از اجسام بسیار نزدیک بهتر است به جای استفاده از لنز 108 مگاپیکسلی از دیگر لنز ها مانند لنز 48 مگپیکسلی استفاده کنید که نتایج بهتری را ارائه می‌دهند و عکاسی با لنز اصلی را فقط برای گرفتن عکس های با فاصله متوسط یا دور بگذارید.

آیا واقعا 100 برابر زوم ضروری است؟

آیا واقعا 100 برابر زوم دوربین ضروری است؟

ترکیبی از دو نوع زوم دیجیتالی و نوری موجب شده تا گلکسی S20 Ultra بتواند زوم 100 برابری را در اختیار شما قرار دهد. با توجه به تست های انجام شده، ما می‌توانیم از فصله بسیار زیاد از یک جسم عکاسی کنیم یا به طور مثال از بالای یک کوه، از امواج دریا یا از اشخاصی که در پایین آن قرار دارند عکاسی کنیم. اما اشکالی که در اینجا وجود دارد این است که هنگام زوم 100 برابر، تصاویر با نویز زیادی همراه می‌شوند و این موضوع زیاد خوشایند نیست.

تلاش سامسونگ در این زمینه چشمگیر است. تصاویر در مسافت های بسیار دور کیفیت پایینی دارند اما ویژگی زوم صد برابری برای عکاسی از مناظر بسیار دور ساخته نشده است بلکه هنگامی کاربرد دارد که شما از سوژه خود دور باشید و بخواهید از آن عکاسی کنید. مثلا حیوانی که از شما میترسد و با نزدیک شدن شما پا به فرار می‌گذارد.

به طور کلی در طول استفاده از گلکسی S20 Ultra متوجه خواهید شد که زوم 100 برابری استفاده چندانی برای شما ندارد و فقط برای تفریح و سرگرمی از آن استفاده خواهید کرد. 4 یا 10 برابر زوم، پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. همچنین با این مقدار بزرگنمایی، تصویر شما از کیفیت لازم برخوردار خواهد بود. در حالت های نادر شما نهایتا از 30 برابر زوم استفاده خواهید کرد و عملا 100 برابر بزرگنمایی مورد نیاز شما نخواهد بود.

گرفتن یک عکس با 100 برابر بزرگنمایی کمی دشوار است چرا که تمام لرزش های دستتان روی عکس تاثیر گذارند. برای انداختن یک عکس مناسب با این سطح از بزرگنمایی، شما را مجبور به استفاده از پایه های نگهدارنده دوربین خواهد کرد. سپس می‌توانید حتی از پرندگان در حال پرواز عکاسی کنید.

تنها جایی که دوربین S20 Ultra خوب عمل نکرد

تنها جایی که دوربین S20 Ultra خوب عمل نکرد

کیفیت دوربین به طور کلی عالی است. عکس ها با تیز بینانه ترین جزئیات و رنگ های غنی شده گرفته شده اند. حتی اگر هیچ دانشی در زمینه عکاسی نداشته باشید، به کمک S20 Ultra تصاویر بی نظیری را ثبت خواهید کرد. حالت Night Mode هم بسیار عالی است و عکس های قابل توجهی را ثبت می‌کند.

اشکالی که در طراحی دوربین های سامسونگ وجود دارد، به فاصله کانونی آنها مربوط است. فاصله کانونی لنزهای به کار رفته باعث می‌شوند که حالت عکاسی ماکرو واقعی غیر ممکن شود. عکاسی از فواصل مختلف بسیار جالب بودند اما هنگامی که به اشیاء نزدیک میشویم تا یک عکس ماکرو از آنها بگیریم، فوکوس انجام نمی‌شود و ثبت تصاویر ماکرو عملی نخواهد شد.

تنها راه مقابله با این موضوع گرفتن یک عکس از فاصله بیشتر و سپس برش (Crop) تصویر است. چنین عکسی لزوما بد نیست اما نمی‌تواند به خوبی حالت ماکرو باشد.

حالت Single Take، عالی نه ولی خوب

حالت Single Take، عالی نه ولی خوب

سامسونگ به نرم افزار دوربین گلکسی S20 حالتی را تحت عنوان Single Take، اضافه نموده است. در این حالت شما شروع به ضبط یک فیلم کوتاه می‌کنید و پس از اتمام آن، نرم افزار گوشی به شما مجموعه ای از چهار ویدئو و بیش از 10 عکس را می‌دهد که توسط هوش مصنوعی سامسونگ ویرایش شده اند. ویرایش ها نظیر اعمال فیلتر ها، افزایش سرعت فیلم(مانند فیلم های چارلی چاپلین) و… هستند.

حالت یا Mode اضافه شده را نمی‌توان یک گزینه عالی دانست اما سرگرم کننده است. البته باید این نکته را نیز یاد آور شوم که ویرایش خودکار کلیپ ها و یا عکس ها در گوشی های دیگر نیز قبل تر وجود داشته است اما نمونه ای که سامسونگ ارائه کرده، بهتر از سایرین است.

ضبط فیلم 8K، جالب اما متعلق به آینده

ضبط فیلم 8K، جالب اما متعلق به آینده

همه ی مدل های S20 توانایی ضبط ویدئو 8K را دارند. ویدئو های ضبط شده حجم بسیار بالایی دارند؛ به نقل از سامسونگ هر دقیقه ویدئوی 8K ضبط شده، حدود 600 مگابایت فضا را اشغال می‌کند. همچنین برای اینکه سوژه فیلم برداریتان درون کادر بیفتد باید کمی دور تر از حد معمول بایستید.

ضبط ویدئوی 8K بخشی از برنامه های آینده سامسونگ به حساب می‌آیند چرا که در حال حاضر تعداد کمی از پلتفرم ها مانند تلویزیون و رسانه های اجتماعی از این نوع ویدئو پشتیبانی می‌کنند. بنابراین این قابلیت را متعلق به آینده می‌دانیم. یوتیوب از سال 2010 فیلم های 8K را پشتیبانی می‌کند و میتوانید ویدئو های با کیفیت خود را در این رسانه اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نکته مفیدی که در مورد فیلم برداری این گوشی مطرح است این است که قابلیت های دوربین 108 مگاپیکسلی مانند زوم چندین برابری نیز وجود دارد. این یعنی پس از ضبط فیلم می‌توان ویدئو را بزرگنمایی کرد. حتی می‌توانیم ویدئوی ساخته شده را ویرایش کنیم و حالت بزرگنمایی را تنظیم کنیم تا یک کلیپ زیبا ساخته شود. فایل ویرایش شده، یک فایل جدید است و جایگزین ویدئوی اصلی نمی‌شود. پس شما می‌توانید ویدئوی اصلی را چندین بار ویرایش کنید و هر بار یک کلیپ جدید بسازید.

نمایشگر 120Hz سامسونگ، قاتل باتری UltraFast

نمایشگر 120Hz سامسونگ، قاتل باتری UltraFast

علاوه بر دوربین قدرتمند گوشی گلکسی S20 Ultra، صفحه نمایش آن از نرخ رفرش 120Hz برخوردار است که یک ویژگی بسیار خوب به حساب می‌آید. این عدد مربوط به تازه سازی پیکسل های نمایشگر است. عدد 120 هرتز به این معنی است که پیکسل های صفحه نمایش در طول یک ثانیه 120 بار تازه سازی می‌شوند. سرعت استاندارد برای یک نمایشگر 60 هرتز است که در صفحه نمایش گلکسی S20 این عدد دوبرابر این مقدار است.

نرخ تازه سازی بالا، هنگام پخش فیلم های با کیفیت بسیار بالا و همچنین بازی کردن بسیار کارآمد است. پرچمداران OnePlus و گوگل و همچنین گوشی های گیمینگ Asus و Razer همگی دارای صفحه نمایش با نرخ رفرش 90 تا 120 هرتز هستند. اگر شما نیز یک گیمر تلفن هوشمند باشید، قطعا تفاوت میان دو صفحه نمایش 120 هرتزی و 60 هرتزی را احساس خواهید کرد.

متاسفانه نگه داشتن گوشی در حالت 120 هرتزی در تمام وقت، گوشی را به یک خون آشام تبدیل می‌کند که شارژ باتری را به سرعت تخلیه می‌کند. به طور مثال در یک روز، شارژ باتری در مدت 10.5 ساعت از 100% به 12% رسید که البته در طول استفاده، به مدت سه ساعت از آن برای تماشای ویدئو در Netflix استفاده شده است. اما در صورتی که حالت نمایشگر را روی 60 هرتز قرار دهید، گوشی کارایی خوبی دارد و باتری بهتر عمل می‌کند.

در حالت 4G، باتری گلکسی S20 Ultra بی نظیر است

در حالت 4G، باتری گلکسی S20 Ultra بی نظیر است

با صفحه نمایش در حالت پیش فرض، طول عمر باتری 5000 میلی آمپر ساعتی گلکسی S20 Ultra قابل قبول و مورد انتظار است. در تست تخلیه باتری، ویدئوی Looping از سایت CNET که کیفیت 1080 پیکسل دارد را در حالت 120 هرتز پخش کردیم و گوشی را در حالت هواپیما قرار دادیم، باتری 5000 میلی آپر ساعتی توانست 24 ساعت دوام بیاورد که زمان بسیار زیادی است. البته این تست به لحاظ فنی کمی اشکال دارد چرا که سرعت پخش فیم 120 هرتز نیست بلکه فقط صفحه نمایش با این سرعت به روزرسانی می‌شود و این گونه زمان تخلیه باتری بیشتر می‌شود.

Tom’s Guide در طی بررسی های خود درباره باتری گلکسی S20 Ultra متوجه شد که باتری گوشی در حالت 120هرتز سه ساعت زودتر از حالت 60 هرتز خالی می‌شود. با قرار دادن صفحه نمایش در حالت 120 هرتزی و استفاده مداوم از 5G، باتری 5000mAh کمتر از 9.5 ساعت دوام آورد.

البته تمام تست های واقعی انجام شده در حالت 4G بوده اند چرا که شرکت مخابراتی AT&T در زمان آزمایش شبکه های 5G را هنوز راه اندازی نکرده بود. اما شرکت AT&T گفته است که راه اندازی شبکه 5G، همزمان با عرضه گوشی های گلکسی S20، یعنی 6 مارس خواهد بود. آزمایش های انجام شده در حالت 5G با استفاده شبکه های نسل پنجم نیویورک انجام شده است.

طراحی ضخیم و سنگین S20 Ultra

طراحی ضخیم و سنگین S20 Ultra به دلیل وزن زیاد باتری

گوشی Galaxy S20 Ultra ویژگی های کلیدی خوبی را دارا می‌باشد. اما تا زمانی که آن را در دست نگیرید و از آن استفاده نکنید، نمی‌توانید راجب سنگینی و طراحی آن بحث کنید. هنگامی که گوشی را برای مدت طولانی در دست بگیرید، سنگینی آن دست شما را آزرده خواهد کرد.

گلکسی S20 اولترا با داشتن صفحه نمایش 6.9 اینچی، وزن 200 گرمی و ضخامت 8.8 میلی متری، موجب خستگی دست می‌شود. مدل اولترا چیزی شبیه به یک آجر است که اگر از آن برای دفاع شخصی استفاده شود، صدمات جدی را وارد می‌کند.

یکی از ویژگی های خوب طراحی گلکسی S20 Ultra این است که هیچ ردی از انگشتان شما روی شیشه نمی‌ماند. با اینکه این موبایل بسیار بزرگ است اما به سادگی درون جیب جا می‌شود. اما لبه های این گوشی تیز تر از Note 10 است که نسبت به پرچمداران قبلی سامسونگ، طراحی متفاوتی دارد.

بیرون زدگی ماژول دوربین و احتمال شکستن شیشه محافظ آن در اثر برخورد های کوچک نیز یکی دیگر از نکات منفی طراحی S20 Ultra است. بنابراین علاوه بر پرداخت 1400 دلار، باید یک قاب محافظ نیز برای آن نصب شود که همین امر موجب سنگین تر شدن این گوشی می‌شود.

پردازنده، حافظه، سیستم عامل و نرم افزار

ویژگی های مطرح مانند باتری 5000 میلی آمپر ساعتی و دوربین S20 Ultra را بررسی کردیم، اما این تلفن هوشمند هنوز سخن های زیادی دارد. تلفن های ارائه شده در بیشتر مناطق از پردازنده Snapdragon 865 استفاده می‌کنند اما در برخی مناطق نیز این گوشی با چیپست اختصای Exynos عرضه می‌شود.

اجرای برنامه های پرچمدار سامسونگ بر روی اندروید 10 و رابط کاربری سامسونگ One UI 2 احساس تازه ای را به کاربر می‌دهد. حضور حالت Dark Mode و تنظیمات شخصی سازی رنگ، مانند رنگ های گرم یا خنک، باعث دلگرمی بیشتر کاربران می‌شود.

سامسونگ همچنین برنامه های جالبی را به گوشی های خود اضافه کرده است. به طور مثال از این پس کاربران می‌توانند به طور مستقیم از درون برنامه شماره گیری، از طریق Google Duo تماس تصویری بگیرند. همچنین می‌توانند یکی از آهنگ های Spotify را به عنوان آهنگ بیدار باش خود انتخاب کنند.

سخن پایانی: گلکسی S20 Ultra یا دیگر مدل ها؟

گلکسی S20 Ultra یا دیگر مدل ها؟

وجود دوربین عالی 108 مگاپیکسلی و باتری 5000 میلی آمپر ساعتی در گوشی گلکسی S20 Ultra به طبع دو ویژگی بسیار عالی محسوب می‌شوند. اما اشکالاتی مانند ضخامت و سنگینی زیاد و مصرف بسیار بالای باتری در هنگام استفاده از صفحه نمایش 120 هرتزی را نیز نباید فراموش کرد.

اگر شما به گرفتن عکس هایی با زوم 100 برابر علاقه دارید، گلکسی S20 Ultra با قیمت 1400 دلار بسیار مناسب است. اما اگرتنها به مطلوب بودن کیفیت عکس های گرفته شده اهمیت می‌دهید پرداختن 1000 دلار برای گلکسی S20 بهتر است چرا که تمام مشخصات این گوشی همچون برادر بزرگتر خود است با این تفاوت که نمی‌تواند به اندازه 100 برابر بزرگنمایی کند. وقتی که از افراد زیادی در مورد تفاوت این دو گوشی سوال شد، اکثر افراد گلکسی S20 را بیشتر پسندیدند و موضوع دوربین 108 مگاپیکسلی با زوم 100 برابر را، کم اهمیت میدانستند.

در مورد باتری ضعیف تر S20 نیز نمیتوان گفت که یک باتری ضعیف است چرا که صفحه نمایش این گوشی ابعاد کوچک تری دارد و بنابراین به شارژ کمتری نیاز خواهد داشت.

منبع این مطلب: وبسایت CNET

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!