زامبی ها یا مردگان متحرک از نظر علمی می‌توانند به وجود بیایند


اگر شما هم به فیلم های ترسناک علاقه داشته باشید به احتمال زیاد با زامبی ها آشنایی دارید. انسان هایی با رفتار های عجیب که موجب ایجاد ترس در دل انسان های اطرافشان می‌شود. زامبی ها به انسان های دیگر تجاوز می‌کنند و از گوشت و خون آنها تغذیه می‌کنند و علاوه بر آن، شخص مورد حمله را به هم نوع خود تبدیل خواهند کرد. زامبی ها توانایی حل مسئله بسیار پایینی دارند و به نوعی می‌توان گفت زوار عقل خود را از دست داده اند.

اما آیا در واقعیت چنین انسان هایی وجود دارند؟ جواب این سوال را به طور کامل در این مقاله بررسی خواهیم کرد. اما به طور خلاصه زامبی ها می‌توانند به وجود بیایند اما ظاهر آنها شبیه هیچ کدام از زامبی های فیلم های ژانر ترسناک نیستند بلکه ظاهرشان شبیه یک انسان بیمار است. و اگر رفتار های آنها را فاکتور بگیریم، با شخصی مواجه می‌شویم که هیچ رمقی در بدنش نمانده است. برخی از شواهد علمی که در زیر آنها را بررسی میکنیم نشان می‌دهند که زامبی ها واقعا وجود دارند.

انگل ها و ویروس ها

با حرکت دنیا به سمت آینده، هر روزه تعداد بسیار زیادی انگل، ویروس و میکرب جدید به وجود می‌آیند که توانایی های متفاوتی دارند. به طور مثال Ophiocordyceps یک قارچ است که در جنگل های آمازون یافت شده است. این قارچ پس از ورود به بدن حشراتی مانند مورچه، مغز حشره را مسموم می‌کند و کنترل مغز آن را به دست می‌گیرد. سپس درون مغز رشد می‌کند تا بلاخره از جمجمه بیرون بزند از این مرحله به بعد، پایان تسلط مغز بر بدن به تکامل می‌رسد. گیاه قارچ Ophiocordyceps مورچه را وادار می‌کند تا به بالاترین نقطه از یک گیاه برود. این عمل برای تداوم نسل قارچ انجام می‌شود چرا که در این حالت قارچ در بالاتر از سطح زمین قرار دارد و می‌تواند با استفاده از حرکت باد، هاگ های جدید را در هوا پخش کند و به قربانیان بعدی خود نزدیک تر شود. این نوع قارچ روی بدن انسان بی اثر است اما با وجود چنین چیزی، از بین رفتن تسلط مغز انسان نیز نمی‌تواند دور از عقل باشد. ممکن است در آینده میکروب ها، ویروس ها یا قارچ های جدیدتر و کامل تری به وجود آیند که بتوانند بر مغز و اراده انسان حکومت کنند.

مواد مخدر

اگر کوچک ترین اعضای خانواده مخدر ها را بررسی کنیم می‌توانیم به طور کاملا علمی اثبات و مشاهده کنیم که پس از ورود دود آنها به بدن، عملکرد مغز ازحالت طبیعی خود کمی منحرف می‌شود و موجب ترشح هورمون هایی می‌شود که روی احساسات ما بی اثر نیستند. هر چه مواد مخدر قوی تر باشد اثرات بدتری روی مغز می‌گذارد که می‌توان به بالا رفتن ضربان قلب، جریان خون بیشتر در چشم ها، افزایش ترشح برخی از هورمون ها و یا ایجاد توهم شدید اشاره کرد. با پیشرفته تر شدن مواد مخدر، اثرات آنها نیز قوی تر شده و باعث ایجاد توهمات شدید تر در مدت زمان بالاتری می‌شوند. در حال حاضر قدرتمند ترین ماده مخدر، فلاکا است که باعث توهم بسیار شدید می‌شود و فرد وادار به خود کشی و یا خوردن گوشت و خون انسان ها میکند. این ماده بسیار خطرناک است و شخص پس از مصرف به جنون می‌رسد و به انسان های دیگر حمله ور می‌شود. در برخی موارد افرادی که این ماده را مصرف کرده اند با درد غیر قابل تحملی روبرو شدند و اقدام به خودکشی به بدترین شکل ممکن کردند. با وجود چنین ماده ای میتوان گفت زامبی های فیلم World War Z که به سرعت به سمت دیگر انسان ها حمله ور می‌شدند وجود دارند. همچنین خودکشی افرادی که فلاکا را مصرف کرده اند دقیقا مشابه فیلم Bird Box بوده با این تفاوت که در این فیلم افراد به دلیل دیدن یک چیز نامرئی اقدام به خودکشی می‌کردند اما در دنیای واقعی به دلیل مصرف فلاکا به این عمل روی می‌آورند.

ماده مخدر دیگری به نام Bath Salt نیز وجود دارد که پس از مصرف باعث ایجاد درد شدید در انسان می‌شود و انسان رفتار های عجیبی به خود می‌گیرد و حالت حرکت او مانند مرده هایی است که زنده شده اند. به طور دقیق تر شبیه یک انسان دست و پا شکسته راه می‌روند. اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که Bath Salt باعث حمله ور شدن انسان به سمت دیگران نمی‌شود.

در این مورد انتظار می‌رود که با پیشرفت علم و ساخته شدن مواد مخدر قوی تر، به تدریج رفتار انسان هایی که آن مواد را مصرف می‌کنند به سمت زامبی شدن برود ولی این مواد مخدر ممکن است قبل از اینکه شخص بتواند عمل وحشیانه ای انجام دهد، او را به کام مرگ بکشاند.

زامبی ها چه شکلی هستند؟

در فیلم های ژانر ترسناک، زامبی ها با چهره ای وحشتناک و تقریبا بدون عضله ی صورت معرفی شده اند. چشمانی پر از خون دارند و هیچ گونه احساسی نسبت به اطراف ندارند. تنها چیزی که می‌دانند خوردن و تکه پاره کردن است. در ادامه این مقاله ظاهر آنها را طی چند گزینه زیر بررسی خواهیم کرد.

1.چهره وحشتناک

چهره ی وحشتناک زامبی ها

در فیلم های ترسناک به خصوص در فیلم Walking Dead صورت زامبی ها از عضلات و پوست سوخته تشکیل شده اند و مقداری از استخوان صورت بیرون است. همچنین در برخی فیلم ها اشیاء مختلفی در اعضای صورت مانند چشم ها فرو رفته است و این مورد هیچ گونه احساس دردی را در ناحیه آسیب دیده به وجود نیاورده است. بهتر است بدانید که وقتی بافت پوست از بین برود اجزاء زیرین آن عفونت می‌کنند و این عفونت موجب مرگ شخص می‌شود. اما در برخی بیماری ها پس از اینکه پوست از بین می‌رود بافت عضله ای زیر آن طی یک سری مراقبت ها می‌تواند لایه رویی خود را به صورت مرده در آورد تا از گزند ویروس ها و میکروب های محیط اطراف در امان بماند. با توجه به اینکه زامبی شدن به واسطه یک بیماری یا یک عامل خاص، در مدت زمان کوتاهی به وجود می‌آید پس عملا زامبی ها نمی‌توانند چهره وحشتناکی داشته باشند. به عنوان مثال بیماری “لب شکری” باعث از بین رفتن لب و بینی می‌شود و سپس کل صورت را فرا می‌گیرد. اما این کار در طول زمانی بسیار طولانی ممکن می‌شود.

2.حرکت زامبی ها

حرکت زامبی ها

در فیلم های سینمایی ما شاهد حضور دو نوع زامبی هستیم. یکی زامبی هایی که با سرعت بسیار بالا به سمت انسان ها حمله می‌کنند و دیگری زامبی های دست و پا شکسته ای که به سختی راه می‌روند. اما کدام یک از این دو حقیقت دارند؟ در واقع هر دوی آن ها می‌توانند واقعیت داشته باشند چرا که اگر زامبی شدن توسط یک بیماری ایجاد شود شخص نمی‌تواند بسیار سریع حرکت کند. چرا که عضلات او سرشار از درد خواهد بود و حرکت های سریع در توان عضلاتش نیست. اما اگر شخص با یک ماده مخدر به زامبی تبدیل شود می‌تواند هر دو حرکت را داشته باشد. چرا که برخی از روان گردان ها باعث ایجاد دید چند تایی می‌شوند که این عامل باعث کند شدن حرکت می‌شود. اما برخی از روان گروان های قوی باعث ایجاد حس ترس و همچنین توهم وجود اجسام ماورائی می‌شود که این عامل نیز باعث فرار کردن شخص از توهمات خود است. در این صورت زامبی به وجود آمده با سرعت به سمت دیگر افراد حمله میکند.

3.بدن زامبی ها

 بدن زامبی ها

سینماگران برای ترسناک کردن فیلم های خود دست به خون آلود کردن هرچه بیشتر مدل های خود می‌زنند. به همین منظور بدن زامبی ها را با شکستگی های متعدد و پارگی های بسیار خلق می‌کنند. از نظر علمی این نوع از زامبی ها امکان زنده ماندن را ندارند چرا که پس از خروج مقدار زیادی خون از بدن، شخص به اغما می‌رود و پس از مدتی کوتاه زندگی را ترک میکند. اما در فیلم های بسیار حرفه ای می‌شود دید که زامبی ها را، درست مانند بیمارانی که جنون گرفته اند طراحی می‌کنند که این نوع طراحی بدن زامبی شباهت بسیاری به واقعیت دارد. استخوان های زامبی ها نباید خرد شده باشند و اینکه آنها با وجود شکستگی های بسیار زیاد هنوز هم به سادگی راه میروند بسیار دور از عقل است.

آیا زامبی ها می‌میرند؟

آیا زامبی ها می میرند؟

بدن انسان از سلول های زنده تشکیل شده است که زنده هستند و فعالیت های زیستی انجام می‌دهند. مرگ یک سلول به معنی تجزیه آن به واحد های کوچکتر یعنی مولکول ها و اتم ها است. احیای سلول های مرده در فرآیند های طبیعی عملی غیر ممکن است ولی با دخالت انسان این نیز عملی می‌شود. بالاتر گفتیم که زامبی ها همان انسان هایی هستند که توسط یک عامل محرک قوی مانند بیماری یا مواد مخدر کنترل خود را از دست داده اند. اگر آنها خفه شوند یا زیر آب غرق شوند از بین خواهند رفت. دلیل گذاشتن نام “مردگان متحرک” بر زامبی ها این است که رفتار هایی بسیار غیر عادی دارند. پس نامیرا بودن آنها نیز یک باور غلط است.

خلاصه مطلب

به طور کلی زامبی ها همان انسان هایی هستند که یا به وسیله یک بیماری یا یک ماده مخدر قدرتمد کنترل خود را از دست داده اند و به جنون رسیده اند. زامبی ها موجودات عجیب و غریبی نیستند و وجود آنها به لحاظ علمی وجود دارد اما از نظر زندگی کردن دوام زیادی ندارند. انسان های زنده ای که به وسیله یک عامل محرک قوی کنترل خود را از دست می‌دهند زامبی به حساب می‌آیند و اینکه آنها مردگانی هستند که حالا زنده شده اند و نامیرا هستند یک افسانه ساخته ذهن بشر است.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!