آیفون 12 و آیفون 12 پرو: هر آنچه که از گوشی های جدید سیب آمریکایی باید بدانیم!


در اوایل سال جاری، گوشی هوشمند جدید اپل تحت عنوان iPhone SE (نسخه 2020) وارد بازار گردید. با این حال، هنوز انتظار داریم که در اواخر همین سال شاهد معرفی شدن سری iPhone 12 باشیم.

نام و تاریخ انتشار

Apple iPhone 12

طرح نامگذاری اپل برای تلفن های هوشمند خود همیشه بسیار ساده بوده است. اما با عرضه آیفون X در سال 2017، اوضاع کاملاً برای طرفداران این برند گیج کننده شد. در هر حال ما به طور مشخص نمی دانیم که در زمان معرفی با چه نامی مواجه خواهیم شد، اما میتوان بر اساس تاریخپه ی نام های آیفون حدس زد که به احتمال زیاد با نام سری Apple iPhone 12 مواجه باشیم. بیایید برای بررسی دقیق تر نگاهی به اسامی گوشی های اپل در طی سال های گذشته بیندازیم. ( نام های پررنگ شده، آن هایی هستند که نامشان دچار تغییرات زیادی شده است ) :

 • 2007 — iPhone
 • 2008 — iPhone 3G
 • 2009 — iPhone 3GS
 • 2010 — iPhone 4
 • 2011 — iPhone 4S
 • 2012 — iPhone 5
 • 2013 — iPhone 5S and iPhone 5C
 • 2014 — iPhone 6 and iPhone 6 Plus
 • 2015 — iPhone 6S and iPhone 6S Plus
 • 2016 — iPhone 7 and iPhone 7 Plus
 • 2017 — iPhone 8, iPhone 8 Plus, and iPhone X
 • 2018 — iPhone XR, iPhone XS, and iPhone XS Max
 • 2019 — iPhone 11, iPhone 11 Pro, and iPhone 11 Pro Max

تاریخچه اپل نشان می دهد که برای طرح های جدید گوش هایش تمایل به استفاده از شماره های جدید دارد، از آن جایی که تمام شایعات خبر از یک طراحی جدید در آیفون پیش رو میدهند، ما ایمان داریم که سری آیفون جدید با شماره ی جدید مانند 12 از راه برسد و بعید است که با نامی هایی مانند آیفون 11S مواجه شویم.

به گفته افشاگر معروف جان پراسر، رویداد معرفی iPhone 12 به احتمال زیاد در هفته 12 اکتبر اتفاق می افتد همچنین نسخه ی کوچک تر این سری یعنی vanilla iPhone 12 نیز در همان هفته رونمایی میشود. این افشاگر همچنین معتقد است که نسخه ی پرو iPhone 12 با تاخیر مواجه شده و عرضه ی آن به ماه نوامبر کشیده میشود.

Apple iPhone 12

البته آقای پراسر در زمینه ی پیش بینی در مورد اپل سابقه خوبی ندارد. باید دید این بار پیش بینی ایشان چطور از آب در می آید.

آیا سال 2020 سال مدل های جدید آیفون است؟

Apple iPhone 12

لیست نام نسخه های آیفون در بخش قبلی، تصویر واضحی را از تحولات این برند نشان میدهد. با گذشت زمان، اپل هر سال آیفون های بیشتری را منتشر کرده است. برای مثال، در حال حاضر یک آیفون جدید برای سال 2020 عرضه شد و انتظار هم داریم که اپل در پاییز امسال بزرگترین رونمایی خود را با سری آیفون 12داشته باشد که احتمالاً شامل چهار گوشی خواهیم بود.

بله درست خواندید چهار گوشی! اگر بخاطر داشته باشید، سال گذشته آیفون 11 را در کنار دو نسخه ی آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس دیدیم. همین نکته به نشان میدهد که امسال هم یک رونمایی پر تعداد از اپل را خواهیم داشت.

به این تصویر فاش شده از تحلیلگر اختصاصی اپل، مینگ چی کوو دقت کنید:

Apple iPhone 12

آیفون 4.7 اینچی که در تصویر بالا نشان داده شده است کاملاً نشان دهنده ی iPhone SE که در آوریل سال 2020 معرفی شد، میباشد. که به طور کلی یکی از اعضای خانواده ی آیفون های سال 2020 به حساب می آید. این تصویر فقط ما را به این فکر می اندازد که چرا دو گوشی با اندازه های نمایشگر مشابه داریم؟

یک نظریه این است که دستگاه 5.4 اینچی و یکی از دستگاه های 6.1 اینچی در واقع دو نوع آیفون 12 هستند. آن نسخه ی 5.4 اینچی ممکن است همان vanilla iPhone 12 و نسخه ی 6.1 اینچی iphone 12 max باشد. گوشی 6.1 اینچی دوم iphone 12 pro با طراحی و اندازه مشابه آیفون 12 مکس خواهد بود اما با برخی مشخصات سخت افزاری ارتقا یافته و در آخر هم گوشی 6.7 اینچی iphone 12 pro max خواهد بود که بزرگترین گوشی این خانواده است.

این نظریات و شایعاتی که درباره ی نامگذاری و تعداد سری جدید آیفون گفته شد میتواند یک گمانه زنی باشد. واضح است که هرچه به زمان عرضه Apple iPhone 12 نزدیکتر میشویم، اطلاعات بهتری راجع به آنچه در راه است، خواهیم داشت. تنها چیزی که اکنون میتوانیم به طور قطع بگوییم این است که به احتمال زیاد چهار مدل آیفون 12 وجود خواهد داشت.

Apple iPhone 12

طبق شایعات، مدل های بالا نمایانگر آیفون 12، آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس به ترتیب از چپ به راست هستند. آیفون 12 مکس نیز احتمالاً به اندازه تلفن میانی خواهد بود با این تفاوت که در سمت چپ ماژول دوربین، لنز دوگانه قرار دارد.

طراحی سری آیفون 12: از ناچ جدید تا تعقیرات عمیق تر

Apple iPhone 12

سال گذشته، اپل طراحی آیفون را تقریباً مشابه مدل های 2018 خود انجام داد. تنها تغییر چشمگیر ماژول دوربین عقب بود که به یک مربع بزرگ تبدیل شد تا فضای سه لنز در قسمت پشتی آیفون 11 پرو و 11 پرو مکس حداکثر جای را بگیرد. با این وجود از اپل انتظار میرود تا آیفون 12 را با تغییرات اساسی در بخش طراحی رونمایی کند.

اولین شایعه ای که ما شنیده ایم این است که ناچ پهن نمایشگر می تواند کمی کاهش اندازه را تجربه کند. ناچ محل قرار گیری دوربین سلفی است که در طراحی فعلی تقریباً نیمی از قسمت بالاینمایشگر را در خود جای داده است. با این حال، شایعات اولیه مبنی بر این است که ناچ فعلی ممکن است نصف شود البته این شایعه میتواند از یک نظر غلط باشد. ناچ نمایشگر آیفون علاوه بر دوربین سلفی، پذیرای سنسور مخصوص Face ID نیز میباشد به همین دلیل باید به اندازه ای بزرگ باشد که بتواند تمام اجزای این فناوری را برای انجام تصویربرداری سه بعدی از چهره فرد در خود جای دهد.
از دیگر شایعات موجود درباره ی طراحی این سری، این است که اپل قصد دارد طراحی لبه فلزی آیفون 4 ( همان فریم قاب ) را که قبلاً در iPad Pro اخیر انجام داده بود، به سری آیفون 12 خود برگرداند. این بدان معنی است که سری آیفون 12 اپل می تواند صفحه نمایشی مسطح به جای صفحه های شیشه ای خمیده در همه مدل ها داشته باشد. با توجه به این که منتقدان بسیاری درباره نمایشگرهای شیشه ای خمیده در تلفن های هوشمند وجود دارد، این احتمالاً خبر خوبی برای آنها خواهد بود.

در اوایل، شایعاتی به گوش می رسید که اپل یا درگاه لایتنینگ را در سری آیفون 12 خود حذف می کند و فقط به راه های بی سیم متکی میشود و یا در نهایت درگاه شارژ خود را به USB-C استاندارد تغییر میدهد. ولی، همه شایعات جدید اشاره به ادامه استفاده اپل از کانکتور لایتنینگ دارند. به احتمال زیاد تمام خانواده آیفون 12 از شارژ بی سیم پشتیبانی میکنند.

اما یک شایعه ی عجیب حاکی از آن است که اپل برخی از تلفن های سری آیفون 12 را بدون شارژر در جعبه به بازار ارسال می کند. این اقدام احتمالا با هدف کاهش هزینه انجام میشود که اپل آن را تلاش سبز مینامد، اما همچنین می تواند یک روش آزمایشی باشد تا ببیند چگونه مصرف کنندگان در آینده نسبت به آیفون های بی سیم عکس العمل نشان دهند.

سرانجام نیز، طبق گفته ET News، می توان شش رنگ مختلف از آیفون 12 را در اختیار داشت.

مشخصات و ویژگی ها

Apple iPhone 12

برخی مشخصات فاش شده ی سری آیفون 12 به طور معقولی قابل اطمینان است. به عنوان مثال، تقریباً مطمئن هستیم که چیپست اختصاصی A14 را در آیفون های جدید مشاهده خواهیم کرد زیرا آیفون های 2019 همه دارای چیپست A13 بودند.

همچنین اطمینان داریم که مودم Qualcomm X55 در سری آیفون 12 گنجانده خواهد شد. این بدان معنی است که آیفون های جدید حتما از شبکه 5G پشتیبانی خواهد کرد.

اگر به خاطر داشتنه باشیم آیفون های سری 2019 برای اولین بار با رم 6 گیگابایتی عرضه شدند، بنابراین منطقی است که انتظار داشته باشیم حداقل آیفون 12 پرو و پرو مکس دارای رم 6 گیگابایتی یا بیشتر باشند. دیگر مدل های رده پایین این سری میتوانند به 4 گیگابایت رم مجهز شده باشند. همچنین ممکن است اپل بالاخره میزان حافظه داخلی را در آیفون های سال جاری خود افزایش دهد. با توجه به حافظه داخلی 64 گیگابایتی آیفون SE، باید امیدوار بود که سری آیفون 12 با حافظه ی داخلی پایه 64 گیگابایت به دست کاربران برسد. حافظه داخلی مدل های رده بالا این سری نیز از 64 گیگابایت شروع می شوند.

این پیش بینی ها به طور کلی در جدول زیر جمع آوری شده است:

Apple iPhone 12

پیش بینی بعدی مبنی بر این است که سری آیفون 12 نمایشگر با نرخ تازه سازی 120 هرتز را برای کاربران به ارمغان می آورد. این اولین باری است که آیفون چیزی بالاتر از 60Hz معمولی را وارد نمایشگر های خود میکند.

اگرچه ما در مورد مشخصات داخلی سری آیفون 12 اطلاعات کافی تأیید نداریم، اما در مورد بسیاری از ویژگی های نرم افزاری که این گوشی ها ارائه می دهند، اطلاعات خوبی داریم. این به این دلیل است که اپل به تازگی کلید واژه WWDC 2020 خود را منتشر کرده است که در آن بسیاری از ویژگی های پرکاربرد که در iOS 14 آمده است را، توضیح داده است.
در بحث دوربین ها، ما فقط اطلاعات جزئی را در اختیار داریم. مثلا در مورد لنزهای پیرسکوپ اطمینان داریم که در این سری اپل شاهدش باشیم ولی به گفته مینگ چی کو، این فناوری جدید که امکان بزرگنمایی آنالوگ را فراهم می کند احتمالاً تا سال 2022 در آیفون نمایش داده نمی شود.

سرانجام طبق یک شایعه، دو مدل آیفون 12 پرو در سال جاری ممکن است بتوانند فیلم 4K را در هر دو سرعت 120fps و 240fps ضبط کنند.

آیفون 12: قیمت و در دسترس بودن

Apple iPhone 12

ابتدا بیایید نگاهی به قیمت آغازین آیفون 11 بیندازیم:

 • 699 دلار — iPhone 11
 • 999 دلار — iPhone 11 Pro
 • 1099 دلار— iPhone 11 Pro Max

با پیش بینی پشتیبانی 5G در قسمت تراشه و همچنین طراحی جدید بدنه، به نظر میرسد که سری آیفون 12 گران تر از نسل پیشین خود باشد. با این حال، شایعات اولیه حاکی از آن است که اپل می خواهد قیمت های آیفون 12 را همانند سری آیفون 11 حفظ کند.

قیمت گذاری آیفون 12 به تناسب اندازه نمایشگر به صورت زیر عنوان شده:

 • 5.4inch iPhone 12: $649
 • 6.1inch iPhone 12 Max: $749
 • 6.1inch iPhone 12 Pro: $999
 • 6.7inch iPhone 12 Pro Max: $1,099

اگر این قیمت ها درست باشد، خبر خوبی برای مصرف کنندگان خواهد بود. در اوایل سال جاری، سامسونگ رقیب تجاری اپل، Galaxy S20 Ultra را معرفی کرد که از قیمت پایه 1400 دلار شروع می شود که اگر قیمت 1.099 دلاری را به طور حتمی برای آیفون 12 پرو مکس در نظر بگیریم، محصول جدید اپل بسیار خوش قیمت تر از رقبای خود خواهد بود.
البته لیست قیمت گذاری فوق فقط در حالت گمانی زنی است.
در بحث دسترسی جهانی می توانید انتظار داشته باشید که سری آیفون 12 با تمام مدل ها در همه کشورهای سراسر جهان در دسترس باشد. بعنی بر عکس رقبای اندرویدی خود، نسخه ی خاص برای بعضی کشور ها در نظر ندارد و به طور همزمان همه ی اعضای خانواده ی آیفون 12 به دست علاقه مندان این برند در تمام دنیا خواهد رسید.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!