افزایش نجومی قیمت موبایل در پی ممنوعیت واردات موبایل های با قیمت بالای 300 یورو


روز گذشته شاهد تصمیم عجیبی از سمت انجمن وارد کنندگان موبایل در اتاق بازرگانی ایران بودیم که بر اساس آن وارد کردن موبایل های با قیمت بالای 300 یورو به داخل کشور ممنوع خواهد شد. اما اعمال کردن این فیلتر موجب افزایش شدید قیمت موبایل های بالای 300 یورو شد و صد البته به زودی با معضلات دیگری نیز روبرو خواهیم شد.

در واقع پس از اعلام ممنوعیت واردات موبایل های با ارزش بالای 300 یورو به کشور ، بازرا موبایل در ایران وارد شوک بزرگی شد و امروز آثار این شوک را در قیمت موبایل های پرچمدار و میان رده مشاهده کردیم. با توجه به این خبر و همچنین گرانی های اخیر دلار ، قیمت موبایل های بالای 300 یورو به طرز عجیبی در حدود 5 تا 11 میلیون تومان افزایش داشته است. به عنوان مثال قیمت گوشی +Galaxy Note 10 در تاریخ 15 تیر ماه 99 دارای برچسب قیمتی حدودا 22,600,000 تومان بود اما همین موبایل در تاریخ 16 تیر ماه 99 به قیمت 33,000,000 میلیون تومان رسید. همچنین به عنوان مثالی دیگر می‌توان به موبایل Xiaomi Mi Note 10 نسخه 128 گیگابایت اشاره کرد که نسبت به روز گذشته با حدود 4 میلیون تومان افزایش قیمت روبرو شده استو هم اکنون در حدود 15,500,000 تومتن قیمت دارد. اما بحث برانگیز ترین موبایل در این میان ، آیفون 11 پرو مکس نسخه 512 گیگابایت بود که صبح امروز با قیمت تقریبی 60,000,000 تومان در معرض فروش قرار گرفت که با توجه به قیمت روز گذشته ، این موبایل با افزایش قیمت 11 میلیون تومانی روبرو شده است.

البته ابن موضوع تنها در بازار های فیزیکی رخ نداده و شامل حال فروشگاه های اینترنتی نیز شده است. در همین راستا لازم است به فروشگاه دیجی کالا اشاره کنیم که موبایل های آیفون را به حالت ناموجود درآورده است و از فروش موبایل های برند اپل خودداری می‌کند.

محمدجواد آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات کشور نیز با ارسال یک توییت نسبت به ممنوعیت واردات گوشی های هوشمند بالای 300 یورو واکنش نشان داد. ایشان در این توییت نوشتند:

ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای 300 یورو دارای سه ایراد جدی است. با رییس کل بانک مرکزی و همچنین سرپرست وزارت صمت ، صحبت کردم و استدلالها را مطرح کردم. با تاکید بر ضرورت رعایت اولویتهای منابع ارزی کشور ، بنا شد این تصمیم بازنگری شود.

در هر حال هنوز مشخص نشده که اجرای این قانون از چه زمانی آغاز خواهد شد. اما تاثیر عجیب خود را روی قیمت موبایل های هوشمند گذاشته است. و با توجه به نصف شدن بودجه تخصیص یافته با واردات تلفن های هوشمند ، باز هم شاهد گرانی های بیشتری خواهیم بود.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!