پشت پرده ممنوعیت واردات موبایل های با قیمت بالای 300 یورو به کشور


ممنوعیت واردات موبایل های با قیمت بالای 300 یورو به کشور

روز گذشته انجمن وارد کنندگان موبایل ، تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران با انتشار یک اطلاعیه اعلام کرد که از این پس وارد کردن موبایل ها با قیمت بالا تر از 300 یورو به کشور ممنوع خواهد بود. اما دلیل اصلی اتخاذ چنین تصمیمی چیست؟ در ادامه مطلب ابتدا دلایل ذکر شده از سوی سخنگوی وارد کنندگان موبایل را بررسی می‌کنیم و پس از آن دلیل اصلی و البته احتمالی ممنوعیت واردات تلفن هوشمند با ارزش بیش از 300 یورو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در اطلاعیه منتشر شده از سوی انجمن وارد کنندگان موبایل اتاق بازرگانی ایران آمده است که واردات و ثبت موبایل های هوشمند با ارزش بالای 300 یورو در ایران غیر مجاز می‌باشد. در همین راستا برخی از فعالان حوزه موبایل اعلام کرده اند که واردات موبایل های بالای 300 یورو از ابتدای سال 99 به طور کامل متوقف شده است. با این حال بسیاری از فروشگاه های کشور نیز موبایل های بالای 300 یورو وارد کرده اند که از این پس از آنها جلوگیری به عمل می‌آید.

دلایل ممنوعیت واردات موبایل های بالای 300 یورو

محمدرضا عالیان ، سخنگوی وارد کنندگان موبایل در این زمینه اعلام کرده که یکی از دلایل ممنوع شدن واردات موبایل های با ارزش بالاتر از 300 یورو ، عدم تخصیص ارز به واردات تلفن های هوشمند است. ایشان همچنین افزودند که موبایل های با قیمت بالاتر از 300 یورو ، تنها جدود 15 تا 20 درصد از سهم بازار موبایل را در اختیار دارد و موبایل های با قیمت کمتر از 300 یورو ، بیش از 80 درصد از سهم بازار موبایل را در اختیار دارد. از این رو انجمن وارد کنندگان موبایل برای جلوگیری از هدر رفت منابع ارزی کشور باید در این خصوص تصمیمی اتخاذ می‌کرد.

بر اساس گفته های محمدرضا عالیان ، دلیل اصلی این ممنوعیت ، کاهش شدید منابع ارزی ایران می‌باشد که با وجود چنین تصمیمی ، تا حدودی از هدر رفتن این منابع جلوگیری به عمل خواهد آمد. در واقع در سال گذشته حدود 2.5 میلیارد دلار به واردات موبایل اختصاص داده شد که در سال 99 این رقم به نصف کاهش یافته است. به همین دلیل دولت تصمیم دارد تا حدود 1.2 میلیارد دلار از بودجه تخصیصی ، به موبایل های با قیمت کمتر از 300 یورو برسد تا نیاز بازار تامین شود. البته این شرایط برای مدت محدودی اعمل می‌شود و تا پایان سال 99 ، ممنوعیت ذکر شده لغو خواهد شد. علاوه بر این ، برای وارد کردن موبایل ها مسافری نیز محدودیت هایی اعمال می‌شود که لازمه برقراری این محدودیت ها ، مصوبه هیئت وزیران می‌باشد.

با وجود ممنوعیت واردات موبایل های بالای 300 یورو ، شرکت های بزرگی مانند سامسونگ ، اپل و هواوی بازار موبایل های میان رده و پرچمدار خود در ایران را از دست خواهند داد. و همین امر باعث کاهش انتخاب های مشتریان موبایل خواهد شد. همچنین مشتریان ناچار به انتخاب موبایل های پایین رده خواهند بود که از دیگر معضلات این ممنوعیت است.

دلایل ذکر شده منطقی به نظر می‌رسند اما با نگاهی به اخبار پیرامون دنیای موبایل در ایران ، شاید لازم باشد که برخی دیگر از موارد را در حد یک احتمال ، مورد بررسی قرار دهیم. حدود اوایل خرداد ماه بود که محمد جواد آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات کشورمان ، اعلام کردند که در سال 99 مجموعه سه گانه تولید کنندگان موبایل در ایران قادر به تولید حدود 400 هزار موبایل هستند که از جمله آنها می‌توان به شرکت GLX اشاره کرد. و اکنون به نظر می‌رسد که دولت قصد دارد با ایجاد ممنوعیت واردات موبایل های با ارزش بالای 300 یورو ، فضای مناسب برای پیشرفت شرکت های موبایل سازی در ایران را به وجود بیاورد. البته لازم به ذکر است که ما نمی‌توانیم صحت این موضوع را با قطعیت تایید کنیم بلکه لازم بود آن را به عنوان یک احتمال مورد بررسی قرار دهیم.

در گذشته با اعمال فیلترینگ علیه پلتفرم های خارجی مانند یوتیوب و جایگزینی آن با پلتفرم های ایرانی مانند آپارات ما موفق به ایجاد یک بستر ملی بزرگ و مناسب برای اشتراک گذاری فایل های چند رسانه ای شدیم. اما مشاهده کردیم که اتخاذ همین تصمیم در مورد تلگرام ، کارساز نبود. و از موارد دیگر نیز می‌توان به تحریم های دنیای خودرو اشاره کرد که نه تنها موجب افزایش کیفیت محصولات نشد بلکه پایه های حکومت شرکت های خودرو سازی بر بازار استحکام بیشتری یافت.

اکنون در صورتی که احتمال یاد شده ، یعنی اعمال ممنوعیت به منظور ایجاد بستر مناسب برای تولید کنندگان موبایل ایرانی ، از صحت کافی برخوردار باشد. باید منتظر بمانیم تا ببینیم که آیا موبایل های ایرانی از کیفیت کافی برخوردار خواهند شد و آیا می‌توانند رضایت مشتریان را تا حد بالایی جلب کنند یا خیر.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!