نمایشگر Quad-Curve؛ طراحی جدید برای گوشی های پرچمدار سال 2021


نمایشگر Quad-Curve

بر اساس گفته های Ice Universe طراحی صفحه نمایش گوشی های هوشمند در سال 2021 به سمت نمایشگر های Quad-curve خواهد رفت. این نوع صفحه نمایش ها از هر چهار طرف گوشی، حتی از بالا و پایین با زاویه 90 درجه نسبت به عمود خمیده هستند و بدین ترتیب نسبت صفحه نمایش به بدنه را به 100 درصد یا حتی بیشتر از این مقدار می‌رساند. وجود این خمیدگی باعث گسترش صفحه نمایش به سمت پنل پشتی دستگاه می‌شود. این در حالی است که فناوری نمایشگر های آبشاری، تنها از دو سمت چپ و راست به سمت پایین خمیده شده اند.

نگاهی به نمایشگر آبشاری

در نمایشگر های Waterfall یا آبشاری، صفحه نمایش گوشی از دو سمت چپ و راست با زاویه تقریبی 90 درجه نسبت به عمود خمیده شده اند و این مقدار، فراتر از خمیدگی است که در پرچمداران سامسونگ مشاهده کردیم. این فناوری اولین بار توسط گوشی های Huawei Mate 30 Pro و Vivo Nex 3 وارد بازار موبایل شدند و پس از آن برند های دیگری مانند سامسونگ و اوپو نیز به این فناوری رو آوردند و هم اکنون گوشی گلکسی Note 10+ 5G به صفحه نمایش آبشاری مجهز شده است. البته شرکت هواوی خمیدگی موجود در صفحه نمایش Mate 30 Pro را “Horizon Display” یا همان نمایشگر افقی نامیده است.

نسبت تصویر به بدنه در گوشی های ویوو Nex 3 و هوآوی Mate 30 Pro به ترتیب برابر 93.6 و 94.1 درصد است که اگر گوشی تاشو تمام صفحه شیائومی Mi Mix Alpha را فاکتور بگیریم، برترین نسبت صفحه نمایش به بدنه به این دو گوشی اختصاص می‌یابد. پس از این سه نیز پرچمدار جدید سامسونگ یعنی Galaxy Note 10+ 5G با نسبت 91 درصد در رتبه چهارم قرار دارد.

مشکلات نمایشگر Quad-Curve

با نگاه ویژه ای که برند های مختلف به فناوری Waterfall Display دارند، احتمالا در سال 2021 شاهد عرضه گوشی هایی با نمایشگر Quad-Curve باشیم که از هر چهار طرف دستگاه، به سمت پایین خمیده شده اند. گذشته از اینکه این فناوری می‌تواند تمام گوشی را به صفحه نمایش تبدیل کند، نگرانی هایی در مورد لمس های ناخواسته وجود دارد. اما اگر تجربه کاربری گوشی Mi Mix Alpha که تمام گوشی دارای صفحه نمایش است را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که با استفاده از یک سری تنظیمات نرم افزاری میتوان از این موارد جلوگیری کرد. همچنین اگر به عقب تر باز گردیم و گوشی های Edge سامسونگ را مورد توجه قرار دهیم، خواهیم دید که خمیدگی گوشی نه تنها تجربه لمسی خوبی را به کاربر ارائه میدهد، بلکه هویت بصری بسیار زیبایی به گوشی می‌بخشد.

به عنوان سخن پایانی میخواهیم در مورد خواسته کاربران صحبت کنیم. بر اساس تحقیقات انجام شده، غالب کاربران گوشی های هوشمند دوست دارند یک گوشی تمام صفحه بدون مزاحم هایی مانند فناوری ناچ(بریدگی صفحه نمایش) داشته باشند که این مورد باعث شده همه ی برند های موبایل به سمت تولید گوشی های تمام صفحه هدایت شوند. این در حالی است که افشاگران معروف مانند مینگ چی کو ادعا کرده که اپل گوشی آیفون 12 را نیز با بریدگی صفحه نمایش ارائه می‌دهد. اما از طرفی هنگامی که از کاربران مختلف پرسیده می‌شود که آیا گوشی تمام صفحه را به مشخصات فنی ترجیح میدهید؟ جواب همه کاربران خیر است و این یعنی مشخصات سخت افزاری قدرتمند و پشتیبانی از فناوری 5G نسبت به صفحه نمایش گسترده تر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!