کوالکام از دو تراشه بلوتوثی جدید رونمایی کرد؛ تجهیز ایرباد های ارزان به قابلیت های پیشرفته


کوالکام از دو تراشه بلوتوثی جدید رونمایی کرد؛ تجهیز ایرباد های ارزان به قابلیت های پیشرفته

کوالکام از دو تراشه بلوتوثی جدید برای ایرباد های بی سیم رونمایی کرده است که امکان تولید مدل های ارزان تر با کارایی بالا و قابلیت هایی از جمله استفاده از دستیار صوتی هوشمند و حذف نویز را به سازندگان هندزفری های بی سیم می‌دهد. این دو تراشه QCC514x و QCC304x SoCs نام دارند و هر دو چیپست از فناوری TrueWireless Mirroring کوالکام برای ایجاد اتصال پایدارتر پشتیبانی می‌کنند و به سخت افزار اختصاصی یکپارچه برای لغو نویز فعال هیبریدی و همچنین پشتیبانی از دستیار صوتی مجهز شده اند.

فناوری TrueWireless Mirroring کوالکام اتصال ایرباد های بی سیم را از طریق یکی از گوشی ها کنترل میکند سپس اطلاعات موسیقایی بدست آمده را به گوشی ایرباد دیگر می‌فرستد. در واقع با استفاده از تکنولوژی کوالکام، هر دو گوشی EarBud به عنوان یک دستگاه واحد به گوشی معرفی می‌شوند، بنابر این به جای اینکه اطلاعات صوتی به طور همزمان به هر دو گوشی ایرباد ارسال شود، تنها به یکی از آنها ارسال می‌شود و سپس این اطلاعات به گوشی ایرباد دیگر ارسال یا Mirror می‌شوند. اگر گوشی ایرباد اولیه را از گوش خود در بیاورید و آن را خاموش کنید، سیستم به طور خودکار با گوشی ایرباد دوم جفت می‌شود و اطلاعات را به آن میفرستد.

اما مشخصه اصلی این دو چیپ، فناوری “hybrid ANC” است که امکان استفاده از فناوری حذف صدای فعال در ایرباد های بی سیم، با قیمت کمتر را فراهم می‌کند. اما ویژگی مهم دیگری که شرکت کوالکام آن را با کلمه “Leak-through” به معنی “نشت از طریق” توصیف می‌کند، امکان وضوح بیشتر صدای محیط را فراهم می‌کند. کوالکام همچنین گفته است که تراشه های جدید از کارایی بیشتری برخوردار هستند و حتی با فعال شدن قابلیت حذف صدا، عمر باتری بهتری دارند.

تفاوت اصلی بین مدل حرفه ای تر Qualcomm QCC514x و مدل پایه Qualcomm QCC304x SoCs در ایجاد ارتباط یکپارچه با دستیار صوتی است؛ تراشه QCC514x می‌تواند در حالت آماده باش قرار بگیرد و فرمان های صوتی کاربر را پایش کند. در واقع ایرباد های مجهز شده به این چیپ نسبت به واژگان خاصی حساس هستند و با شنیدن آن، عمل از پیش تعریف شده ای را انجام می‌دهند. این دقیقا همان قابلیتی است که نمونه آن را در AirPods اپل و یا Echo Buds آمازون مشاهده کردیم. اما نسخه پایه QCC304x به جای شنیدن فرمان صوتی، از یک دکمه سخت افزاری مانند دکمه های لمسی استفاده می‌کند تا دستورات لازم را انجام دهد.

تولید دو تراشه بلوتوثی QCC514X و QCC304X SoCs که از فناوری های جدید کوالکام از جمله ANC و دستیار صوتی هوشمند پشتیبانی میکند، کمک شایانی به صنعت تولید ایرباد (هندزفری بی سیم) خواهد کرد و همچنین قیمت کمتر آنها موجب می‌شود که همه بتوانند از هندزفری های بیسیم استفاده کنند. احتمالا به زودی شاهد حضور چیپ ها کوالکام در تعداد زیادی هدفون بی سیم باشیم.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!