دوربین سلفی گلکسی S21 (گلکسی S30) به سنسور بزرگ 1/2 اینچی و OIS مجهز خواهد شد


دوربین سلفی گلکسی S21 (گلکسی S30) به سنسور بزرگ 1/2 اینچی و OIS مجهز خواهد شد

ماژول زیر نمایشگر یکی از ویژه امکاناتی است که سامسونگ برای دوربین سلفی گلکسی اس ۲۱ در نظر دارد. بر اساس شایعات جدید سامسونگ قصد دارد همچون گذشته بر روی کیفیت دوربین تمرکز ویژه‌ای کند و برای محقق سازی این امر قصد دارد از یک سنسور دوربین بزرگتر و همچنین تثبیت کننده نوری تصویر (OIS) استفاده کند. در اینجا این نکته نیز قابل ذکر است که امکان دارد سامسونگ به جای نام گلکسی S21 از نام Galaxy S30 برای پرچمدار بعدی خود استفاده کند.

این شایعه بیان می‌کند که سامسونگ در حال ارزیابی دو گزینه می باشد. اولین گزینه، سنسور بزرگ 1/2 اینچی (یک دوم اینچ) به همراه تثبیت کننده OIS می‌باشد. این سنسور بسیار بزرگتر از حسگر 1/3 اینچی موجود در گلکسی S20 و +S20 است. حتی نسبت به سنسور 40 مگاپیکسلی به کار رفته در گلکسی S20 Ultra که اندازه آن 1/2.65 اینچ است نیز بزرگتر می‌باشد.

گزینه دیگری که سامسونگ در حال بررسی آن است دارای لرزشگیر اپتیکال OIS می‌باشد اما از یک سنسور کوچک تر 1/2.55 اینچی (عدد یک تقسیم بر 2.55) استفاده می‌کند. البته لازم به ذکر است که ما واژه “کوچک تر” را به صورت نسبی به کار برده ایم، زیرا سنسور 1/2.55 اینچی مذکور همچنان نسبت به حسگر 40 مگاپیکسلی(1/2.65 اینچی) سامسونگ بزرگتر می‌باشد اما نسبت به سنسور 1/2 اینچی کوچکتر است. بهتر است بدانید که دوربین های اصلی گوشی های گلکسی S10 و آیفون ۱۱ پرو که در پنل پشتی دستگاه قرار گرفته اند نیز از سنسور 1/2.55 اینچی استفاده می‌کنند.

هر دو گزینه برای عکاسی در محیط‌ های کم نور بسیار مناسب هستند. سنسور های بزرگتر توانایی جذب نور بیشتری دارند بنابر این می‌توانند عکس های روشنی را در محیط های تاریک به ثبت برسانند. اما برای اینکه تصاویر ثبت شده در شب از نور بیشتری برخوردار باشند کافی است زمان بسته شدن شاتر را کمی طولانی تر کنیم. اما مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که هنگام طولانی تر شدن زمان بسته شدن شاتر کوچکترین لرزشهای دست نیز بر روی تصاویر ما تاثیر می گذارند، حضور لرزشگیر OIS در اینجا کمک شایانی به ما کند و موجب جذابیت بیشتر عکس های ما می‌شود.

اندازه ماژول ها باید مورد ارزیابی های دقیق قرار بگیرد، چرا که سنسور بزرگتر فضای بیشتری نیاز دارد و در این صورت حاشیه های دستگاه افزایش میابد. از طرفی اکثر کاربران بیش از دوربین به نسبت بالای نمایشگر به بدنه علاقه مند هستند و می خواهند که حاشیه‌های تلفن آنها کمتر باشد. اما چنانچه پیش تر گفتیم، اگر سامسونگ از حسگر دوربین زیر نمایشگر استفاده کند می‌تواند هر دو ویژگی حاشیه کم دستگاه و دوربین بزرگتر را برای کاربران خود به ارمغان بیاورد.

علاوه بر این شایعاتی وجود دارد که بیان می کند دوربین سلفی گوشی های شبه پرچمدار آینده سامسونگ نیز از سنسور بزرگتری استفاده خواهند کرد. در صورتی که این شایعه صحت داشته باشد، احتمالا تلفن های سری گلکسی A به این نوع دوربین مجهز خواهند شد.

به عنوان سخن پایانی لازم است بگویم که در گذشته برخی از شرکت ها مانند HTC و Sony نیز از لرزشگیر نوری OIS در دوربین سلفی گوشی های خود استفاده کرده اند. به عنوان مثال پرچمدار HTC 10 و همچنین میان رده Xperia XA Ultra دارای لرزشگیر OIS در دوربین سلفی خود می‌باشند. بنابر این ما با یک فناوری جدید روبرو نیستیم، اما همانطور که قابلیت فوکوس خودکار در دوربین سلفی در گوشی ها نسبتا کمیاب است، ویژگی OIS نیز در گوشی های بسیار کمی وجود دارد.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!