سامسونگ در حال طراحی تراشه Exynos سفارشی برای گوگل است


سامسونگ در حال طراحی تراشه Exynos سفارشی برای گوگل است

بر اساس گزارش های جدید، شرکت گوگل پس از بررسی تراشه های مختلف قصد دارد تا تولید چیپست گوشی های آینده خود را به سامسونگ واگذار کند. در حالی که به تازگی چیپ های اگزینوس سامسونگ اعتبار زیادی کسب کرده اند و موفق به جلب اعتماد برخی شرکت‌های تولید کننده موبایل شده اند،  اما گوگل می‌خواهد تراشه های جدید متناسب با راه حل های سفارشی خود طراحی شوند. در طراحی این چیپست از CPU و GPU استاندارد ARM استفاده می‌شود.

این تراشه Exynos دارای دو هسته Cortex-A77، دو هسته Cortex-A76 و چهار هسته Cortex-A55 خواهد بود. پردازنده گرافیکی آن نیز Mali MP20 می‌باشد که بر اساس معماری جدید ARM به نام Borr ساخته شده است. هسته های Cortex-A77 و معماری Borr هنوز به طور رسمی معرفی نشده اند. با وجود این با توجه به اینکه Cortex-A77 حدود 20 درصد سریع تر از A76 است و همچنین Cortex-A78 حتی از آن هم سریع تر می‌باشد پس احتمالا این تراشه در یک گوشی بسیار قدرتمند استفاده خواهد شد که مشخصات سخت افزاری بسیار خوبی دارد.

گفته می شود این تراشه بر روی گره ۵ نانومتری  ‏EUV سامسونگ ساخته شده است. در واقع سامسونگ با استفاده از لیتوگرافی شدید ماورای بنفش ۵ نانومتری کمک شایانی به نیازهای انرژی و تولید گرما خواهد کرد، این چیپ ها را تولید میکند. اما سخت است که بگوییم یک تراشه پنج نانومتری درون یک موبایل استفاده خواهد شد. یکی دیگر از گزینه های گوگل برای استفاده از این چیپست ها، لپ تاپ های Chrome می باشد. این لپ تاپ ها مانند ویندوز یا Mac OS ارتباط کاملی با معماری x86 ندارند بلکه چیزی میان لپتاپ و تبلت هستند.

جالب اینجاست که پردازنده سفارشی Exynos دارای هسته های ویژوال NPU و ISP گوگل می‌باشد این دقیقا همان سفارشی سازی است که گوگل آن را میخواهد. واحد پردازشی عصبی (NPU) که توسط گوگل طراحی شده است، پردازش هایی که بر پایه یادگیری ماشین می‌باشند را تقویت می‌کند و همچنین پردازنده سیگنال های تصویر(ISP) که این هم توسط گوگل طراحی شده، پردازش های تصویری را به صورت مجازی انجام می‌دهد. و همه اینها نشان دهنده قدرت هر چه بیشتر چیپست اگزینوس سفارشی شده می‌باشد.

این فقط گوگل نیست که به دنبال همکاری با سامسونگ می باشد بلکه شرکت فیسبوک نیز برای ساخت تراشه مورد نیاز برای محصولات Oculus AR و Oculus VR، ممکن است با سامسونگ همکاری کند.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!