تلفن هوشمند با دوربین زیر نمایشگر ؛ ثبت اختراع جدید شیائومی


شرکت های Xiaomi و OPPO جزء اولین برند های تولید کننده تلفن های هوشمند بودند که در ژوئن سال گذشته از یک نمونه موبایل اولیه با دوربین سلفی در زیر صفحه نمایش رونمایی کردند. با استفاده از این فناوری، شاهد حضور نمایشگر های تمام صفحه خواهیم بود و علاوه بر آن دیگر دوربین سلفی گوشی قابل رؤیت نخواهد بود. آغاز ظهور دوربین سلفی زیر نمایشگر را می‌توان پایان انواع دوربین های سلفی جهنده (Pop-Up) و همچنین بریدگی های صفحه نمایش (Notch) دانست.

با این حال ، کیفیت تصاویر ثبت شده توسط دوربین های زیر نمایشگر برای قرار گرفتن در یک محصول نهایی به قدر کافی نمی‌باشد. این دوربین هنوز قادر به دریافت نور کافی از طریق نمایشگر نیست ، به طوری که عکس ها نسبتاً تاریک به نظر می رسند. هر دو شرکت Oppo و Xiaomi نیز این موضوع را گزارش داده اند و بیان کرده اند که برای رفع این مشکل باید از نمایشگر های ویژه ای که بتواند نور را به خوبی عبور دهد ، استفاده کنند. با این حال ، تا کنون چندین ماه از آن زمان گذشته است و در زیمنه رفع موانع به نتایج خوبی رسیده اند، اما همچنان سختی های زیادی برای استفاده از این نوآوری وجود دارد. پیش بینی می شود اولین گوشی های هوشمند در سال 2021 با دوربین سلفی زیر نمایشگر معرفی شوند.

به گزارش وبسایت هلندی LetsGoDigital امروز برای اولین بار با یک حق ثبت اختراع طراحی مواجه شدیم که در آن یک مدل تلفن هوشمند نمایش داده می شود که از تکنولوژی دوربین زیر نمایشگر بهره می‌برد. این حق ثبت اختراع مربوط به یک گوشی شیائومی است. در واقع در تاریخ 29 آوریل 2019 ، بخش نرم افزار موبایل شیائومی در پکن طراحی جدیدی را در اداره مالکیت معنوی چین (به اختصار CNIPA) به ثبت رساند که مربوط به تلفن های هوشمند با دوربین سلفی زیر نمایشگر است. این حق ثبت اختراع در 24 آوریل 2020 به تصویب رسید و پس از آن در پایگاه داده جهانی طراحی WIPO ، برای محافظت جهانی از این طرح منتشر شد.

به منظور درک بهتر از طراحی ثبت شده ، یک طراح گرافیکی به نام Jermaine Smit ، با نام مستعار ConceptCreator ، از وبسایت LetsGoDigital ، مأمور شد تا با استفاده از تصاویر ثبت اختراع ، یک سری طراحی سه بعدی (رندر) ایجاد کند. این تصاویر فقط برای اهداف مصور ایجاد شده و ممکن است طراحی نهایی محصولات شیائومی تفاوت های زیادی با این رندر ها داشته باشد.

بدین ترتیب ، پنل جلویی موبایل های آینده شیائومی دارای لبه های باریک است ، به طوری که تقریبا تمام قسمت جلویی دستگاه را صفحه نمایش پوشش داده است و همچنین حسگر دوربین در لبه بالای صفحه قرار گرفته است. در واقع دوربین می‌تواند در دو ناحیه “بالا و مرکز” و همچنین “بالا و گوشه چپ” قرار بگیرد. ظاهر جلوی موبایل آینده شیائومی شبیه به گوشی Mi 9 خواهد بود با این تفاوت که دیگر بریدگی صفحه نمایش وجود ندارد و در عوض دوربین سلفی زیر صفحه نمایش قرار می‌گیرد.

از مستندات ثبت اختراع می توان نتیجه گرفت که دوربین جلو در وسط یا سمت چپ قرار گرفته است. با فعال شدن دوربین سلفی ، آن قسمت از صفحه نمایش که دوربین سلفی قرار گرفته ، شفاف می شود و از این طرق حسگر دوربین سلفی می‌تواند نور را از محیط دریافت کند و فرآیند تصویر برداری یا فیلم برداری را آغاز کند. به محض اینکه دوباره دوربین غیرفعال شود ، دوباره صفحه نمایش به صورت رنگی در می‌آید و حسگر لمسی آن قسمت فعال می‌شود.

در حالی که گوشی Xiaomi Mi 10 که به تازگی با نمایشگر خمیده معرفی شده است ، طراحی ثبت شده توسط شیائومی دارای صفحه نمایش صاف یا flat می‌باشد. بخش پشتی دستگاه نیز مانند گوشی سال گذشته شیائومی یعنی Mi 9 طراحی شده است. علاوه بر آن دوربین های سه گانه پشتی نیز به صورت عمودی در سمت چپ پنل پشتی تعبیه شده اند. همچنین فلش LED نیز دقیقا پایین سیستم دوربین قرار گرفته است. در نهایت ، دکمه های افزایش و کاهش صدا و همچنین دکمه Power در سمت راست قرار گرفته اند و دکمه هوش مصنوعی AI در سمت چپ دستگاه تعبیه شده است. اندکی بالا تر از دکمه هوش مصنوعی نیز اسلات سیم کارت جای داده شده است. در قسمت پایین این گوشی نیز بلندگو های دوگانه و سوکت شارژ USB Type-C نصب شده اند.

بدیهی است که این امکان وجود دارد که شیائومی تصمیم بگیرد که این فناوری را در طراحی های متفاوت نسبت به طراحی ثبت شده ، به کار ببرد. به عنوان مثال می‌توانیم پرچمدار سال آینده این شرکت به نام Xiaomi Mi 11 را در نظر بگیریم ؛ البته این امکان نیز وجود دارد که این گوشی به جای نام Mi 11 ، نام Xiaomi Mi 20 را حمل کند. با وجود این فناوری ، این یک پیشرفت بسیار خوب برای کمپانی چینی محسوب می‌شود چرا که در این صورت شیائومی اولین شرکتی است که از فناوری حسگردوربین زیر نمایشگر بهره می‌برد. از آنجایی که این فناوری به زودی در گوشی های آینده تعبیه می‌شود ، به نظر میرسد که به طور گسترده ای توسعه یافته و توانسته بازتاب خوبی را برای سران شیائومی ارائه دهد.

اخیرا رندر هایی از گوشی Nokia 9.3 5G که احتمالا در سه ماهه سوم سال 2020 ارائه می‌شود ، منتشر شده است که نشان می‌دهد این گوشی نیز از دوربین زیر نمایشگر بهره مند خواهد بود. در صورتی که نوکیا واقعا قادر به استفاده از این فناوری باشد ، این موضوع موجب افزایش سرعت پیشرفت این شرکت نسبت به سایر رقبا خواهد شد و احتمالا در آینده شاهد بازگشت شکوهمندانه نوکیا به صدر برترین تولید کنندگان موبایل دنیا خواهیم بود. با این وجود باید منتظر بمانیم تا ببینیم که کدام برند ، زودتر از سایرین از فناوری دوربین زیر نمایشگر استفاده می‌کند.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!