چگونه بهترین کلمه کلیدی کانونی را برای سئو محتوا انتخاب کنیم؟


در افزونه Yoast SEO قسمتی برای وارد کردن کلمه یا عبارت کلیدی وجود دارد. در این قسمت شما می‌توانید برای هر صفحه یا مطلب، یک کلمه کلیدی دلخواه را وار کنید تا در رتبه بندی گوگل قرار گیرد. اگر این کار را انجام دهید، افزونه Yoast SEO به موتور های جستجو می‌فهماند که این مطلب درباره چیست. اما اگر عبارت کلیدی را مشخص نکنید، گوگل بر اساس متن شما، آن را در دسته بندی خاصی قرار می‌دهد که ممکن است محتوای تولیدی شما با آن دسته همخوانی نداشته باشد. در این مقاله روش های پیدا کردن یک عبارت کانونی را با هم مرور می‌کنیم.

کلمه کلیدی کانونی چیست؟

کلمه کلیدی یا عبارت کانونی، عبارتی است که تعیین می‌کند محتوای صفحه یا مقاله شما درباره چیست. به طور ساده تر واژه کانونی مشخص میکند که کحتوای صفحه شما در کدام جستجوهای گوگل نمایش داده شود. پس وقتی یک کاربر عبارت کانونی محتوای شما را جستجو می‌کند، گوگل مقاله یا صفحه سایت شما را در رتبه بالاتری نسبت به سایر سایت ها قرار میدهد و کاربر می‌تواند وارد سایت شما شود.

کلمه کلیدی برای سایت های خبری کاربرد چندانی ندارد و تاثیری روی سئو سایت ندارد. چرا که به دلیل کوتاه بودن متن ها و همچنین زیاد بودن عناوین، نمی‌توان کلمه کلیدی خاصی را نوشت. در سایت های خبری گوگل همه‌ی عنوان خبر را به عنوان واژه کانونی در نظر می‌گیرد.پ

پس از اینکه در افزونه Yoast SEO کلمه کلیدی را وارد کردید، افزیونه محتوای صفحه را بررسی می‌کند و راه‌هایی را برای بهبود کیفیت محتوا به شما ارائه می‌دهد. در صورتی که از راهنمایی های این افزونه استفاده کنید، تشخیص و دسته بندی محتوای تولیدی شما برای موتورهای جستجو ساده تر می‌شود و بازدید آن بالاتر میرود.

چرا باید از عبارت کلیدی استفاده کنیم؟

یک استراتژی مناسب سئو این است که به طور منظم، محتوای با کیفیت تولید کنیم و آن را در وبسایت خود قرار دهیم. در این صورت گوگل متوجه خواهد شد که این وبسایت فعال است زیرا به طور مداوم در حال تولید اطلاعات جدید و بهینه است، پس امتیاز وبسایت ما را افزایش می‌دهد.

اما اضافه کردن محتوای تصادفی یا پراکنده نیز، کار چندان مفیدی نیست. شما باید برای وبسایت خود یک استراتژی کلمه کلیدی را به کار ببرید. یعنی روی یک عبارت کلیدی خاص تمرکز کنید و مطالب خود را بر اساس آن بنویسید. همچنین بهتر است به جای نوشتن مقالات زیاد اما بی کیفیت، به نوشتن مقالات کم اما با کیفیت بالا و کاربر پسند بپردازید. تا در نتیایج موتورهای جستجو جایگاه خوبی را بدست آورید. اما واژه کانونی مناسب چیست؟

چگونه یک عبارت کانونی مناسب انتخاب کنیم؟

برای پیدا کردن یک کلمه کلیدی مناسب باید درباره موارد زیر تحقیق کنید:

  • پیدا کردن عبارت کلیدی که کاربران جستجو می‌کنند
  • کلمه کلیدی مد نظرتان چه اندازه جستجو می‌شود (حجم جستجو)
  • بررسی واژه کلیدی انتخاب شده در گوگل

در ادامه هر مورد را بررسی خواهیم کرد.

1. پیدا کردن عبارت کلیدی که کاربران جستجو می‌کنند

معمولا بر اساس متنی که می‌نویسید میتوانید یک کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنید. اما از آنجایی که در ابتدا به شما گفتیم که استراتژی کلمه کلیدی را اجرا کنید، مطمئنا با تعداد زیادی مقاله که همگی درباره یک موضوع هستند مواجه هستیم. بنابراین پیدا کردن یک واژه کانونی خاص برای هر مطلب کمی دشوار می‌شود. اما در مسیر پیدا کردن کلمه کانونی ابزارهایی وجود دارند که به ما کمک می‌کنند تا بهترین عبارت را انتخاب کنیم. در این میان ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از کلمات کانونی بلند(متشکل از چند واژه) استفاده کنید.

ابزارهایی برای پیدا کردن عبارت کانونی مناسب

افزونه Yoast SEO به شما کمک می‌کند تا صفحه یا مقاله خود را برای کلید واژه‌ی انتخاب شده خود بهینه کنید.یکی از ابزار هایی که می‌توانید در زمینه یافتن کلمه کلیدی مناسب از آن استفاده کنید، ابزار Yoast Suggest است. این ابزار از اطلاعات پیشنهادی گوگل (Google Suggest) استفاده می‌کند تا 10 کلمه کلیدی برتر را به شما پیشنهاد دهد.

Google Suggest پیشنهاداتی است که با نوشتن چیزی در کادر جستجوی گوگل برای شما ظاهر می‌شوند. پیشنهادات گوگل، عبارت یا عباراتی هستند که توسط افراد واقعی برای پیدا کردن یک مطلب در فضای وب جستجو شده اند. با استفاده از این پیشنهادات متوجه می‌شویم که کاربران دقیقا چه عباراتی را جستجو می‌کنند. در این صورت کلمه کلیدی مناسب پیدا می‌شود. اما نمیتوان به آن اعتماد کامل داشت بلکه باید متوجه شویم که چه مقدار از کاربران آن را جستجو کرده اند و همچنین آیا این کلمه کلیدی با محتوای تولید ما، همخوانی کامل را دارد یا خیر.

به یاد داشته باشید که پیشنهادات جستجوی گوگل دائما در حال تغییر هستند. پیشنهادات بر اساس جستجو های قبلی کاربران تنظیم می‌شوند. بنابراین پیشنهادات امسال با سال گذشته می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال هنگامی که ما واژه “کلمه کانونی” را در سال گذشته جستجو کردیم، با نتایج متفاوتی نسبت به امسال مواجه شدیم. نتیجه پیشنهادی سال گذشته و امسال را با هم مقایسه کنید.

جستجوی کلمه کلیدی در گوگل
جستجوی امسال
جستجوی کلمه کلیدی در گوگل
جستجوی سال گذشته

بنابراین انتخاب کلمه کلیدی بسیار حساس است و باید ببینیم که اکثر مردم به دنبال چه چیزی هستند، و سعی بر رفع نیاز آنها کنیم. در ادامه بررسی می‌کنیم که چگونه بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

2. کلمه کلیدی مد نظرتان چه اندازه جستجو می‌شود

پس از اینکه یک عبارت کانونی مناسب را انتخاب کردید باید تلاش کنید تا دریابید که آیا جستجو های زیادی برای این کلمه کلیدی وجود دارد یا خیر. یافتن حجم جستجوی یک عبارت کلیدی بسیار دشوار است چرا که در گذشته این امکان وجود داشت که حجم جستجوی یک عبارت را بررسی کنیم اما به دلیل سوء استفاده برخی از وبمسترها (صاحبان سایت)، گوگل این قابلیت را غیرفعال کرد. در حال حاضر برای اینکه به حجم جستجوی یک عبارت پی ببریم باید یک حساب فعال AdWords داشته باشیم که کار بسیار دشواری است. اما هنوز هم راه های وجود دارد که می‌توانیم از آنها بهره ببریم.

گوگل ترندز یا Google Trends

گوگل ترنز (Google Trends) یکی از کاربردی ترین ابزارهای سئو است که در سراسر دنیا بسیار پرطرفدار است. با استفاده از گوگل ترندز می‌توانید به یک آمار تقریبی از حجم جستجوی عبارات کلیدی دست بیابید. این آمار در قالب یک نمودار ارائه می‌شود و حتی ‌می‌توان میزان جستجوی دو کلمه کلیدی را به صورت نسبی با هم مقایسه کرد. با استفاده از این مقایسه می‌توانید به یک دید کلی نسبت به میزان جستجوی کاربران هدفتان در یک واژه کانونی خاص برسید.

ابزار گوگل ترندز

ابزار گوگل ترنز به قدری کاربردی است که می‌توانید کشور هدف خود را انتخاب کنید تا میزان جستجوی آن عبارت را در کشور خود نیز بسنجید. علاوه بر این ابزار Goole Trends می‌تواند به شما بگوید که این جستجوها بیشتر از جانب کدام شهرها بوده است.

ابزار گوگل ترندز

با مراجعه به سایت Google Trends می‌توانید بیشتر با آن آشنا شوید و مزیت های استفاده از آن را بهتر متوجه شوید.

بررسی پست های با امتیاز (Rank) بالا

اگر برخی از مقالات قدیمی سایت شما موفق به دریافت امتیاز بالایی در گوگل شده اند، با استفاده از ابزارهای مختلف می‌توانید متوجه تعداد بازدید های آن مقالات شوید. با استفاده از ابزار گوگل ترندز کلمه کلیدی مقالات قدیمی را با کلید واژه ای که برای مقاله جدید در ذهن دارید، مقایسه کنید. با استفاده از بررسی آمارهای گوگل ترندز می‌توانید یک تقریب از پتانسیل جذب ترافیک کلمه کلیدی جدید بدست بیاورید. در این راستا بهتر است از مقالاتی که از نظر موضوعی با مقاله جدیدتان ارتباط بیشتری دارند استفاده کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بدست آورید.

به عنوان یک مثال ساده اگر بخواهیم یک مطلب جدید بنویسیم که واژه کلیدی آن “وردپرس” است. بهتر است آن را با مطلبی که درمورد “سئو” است مقایسه کنیم. پس از انجام این مقایسه می‌بینید که کلمه کلیدی “وردپرس” بیشتر از واژه “سئو” جستجو شده است. پس می‌توان گفت که واژه کانونی “وردپرس” از پتانسیل خوبی برای جذب مخاطب برخوردار است.

مقایسه دو کلمه کلیدی

مقایسه چند کلمه کلیدی مرتبط

یکی دیگر از راه های بهره گیری از گوگل ترندز زمانی است که شما چند کلمه کلیدی را در ذهن خود انتخاب کرده‌اید اما نمیدانید کدام یک مناسب تر است. در این صورت با وارد کردن همه‌ی کلید واژه ها در گوگل ترندز، می‌توانید بهترین آنها را انتخاب کنید.

به عنوان مثال، اگر ما بخواهیم یک مطلب درباره وردپرس بنویسیم. می‌توانیم از سه کلمه کلیدی “آموزش وردپرس” ، “وردپرس چیست” و یا “وردپرس” استفاده کنیم. هر سه کلمه مناسب هستند و موضوع اصلی محتوای ما را بازتاب می‌دهند. اما با انجام یک مقایسه در گوگل ترندز، متوجه می‌شویم که واژه “وردپرس” نسبت به سایرین مناسب تر است. به تصویر زیر نگاه کنید.

مقایسه چند کلمه کلیدی

3. بررسی واژه کلیدی انتخاب شده در گوگل

نه تنها باید بدانید که یک کلمه کلیدی چقدر مورد استفاده کاربران است، بلکه باید مطمئن شوید که آیا مطلبی که می‌نویسید، متناسب با نیازها و انتظارات افرادی است که این کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند یا خیر. بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا محتوای شما به نیاز آنها پاسخ می‌دهد یا نه، این است که کلید واژه انتخابی خود را در گوگل جستجو کنید.

با ذکر دو مثال این موضوع را برای شما روشن میکنم. فرض کنید می‌خواهیم یک مقاله بنویسیم و طی آن، نصب نرم افزار زمپ(xampp) را آموزش دهیم. اگر عبارت “نرم افزار زمپ” را به عنوان کلمه کلیدی این مقاله قرار دهیم. سپس آن را در گوگل جستجو کنیم، می‌بینیم که نتایج گوگل در مورد دانلود این نرم افزار هستند و ارتباطی با آموزش نصب این نرم افزار ندارند. پس با یک نتیجه گیری ساده متوجه می‌شویم که کلمه کلیدی انتخاب شده اشتباه بوده است.

جستجوی زمپ

یکی دیگر از مثال هایی که می‌توانیم در این زمینه ذکر کنیم هنگامی است که ما کلمه “ذغال سنگ” را جستجو می‌کنیم. با اینکه گوگل بر اساس جستجوی معنایی، عبارت “زغال سنگ” را به عنوان عبارت صحیح در نظر می‌گیرد، اما می‌بینیم که نتایج جستجو با خواستهی ما هم خوانی دارد. پس در این مثال می‌بینیم که استفاده از هر دو کلمه کلیدی “ذغال سنگ” و “زغال سنگ” صحیح است. و به نیاز کاربر پاسخ می‌دهد.

نتایج جستجوی عبارت کانونی ذغال سنگ

با توجه به توضیحات این بخش لازم است که برای نوشتن هر مطلب، کلمه کلیدی مد نظر خود را در گوگل جستجو کنید و دو نتیجه اول را به طور کامل بررسی کنید. درصورتی که محتوای آنها با محتوایی که شما قصد تولید آن را دارید، شباهت و هم خوانی داشته باشد، باید به شما تبریک گفت چرا که کلید واژه درستی را انتخاب کرده‌اید. اما اگر شباهتی وجود نداشته باشد، باید به دنبال یک کلمه کانونی دیگر باشید.

آیا همه‌ی صفحات باید کلمه کلیدی کانونی داشته باشند؟

سوالی که ذهن بسیار از وبمسترها را درگیر خود کرده است، این است که آیا همه ی صفحات از جمله صفحه‌ی “تماس با ما” نیز باید دارای کلمه کلیدی کانونی باشد؟ و اگر این درست باشد، باید از چه کلمه کلیدی استفاده کرد؟

جواب این سوال ساده است. همه‌ی صفحات یک وبسایت به عبارت کانونی نیاز ندارند. و صفحاتی مانند “تماس با ما” باید به سادگی قابل دستیابی باشند. یعنی لینک صفحه تماس با ما را در قسمتی از وبسایت قرار دهید(به عنوان مثال در Header) که کاربران به سادگی بتوانند روی آن کلیک کنند و وارد صفحه “تماس با ما” شوند. همچنین در صورتی که امتیاز و رتبه سایت شما بالا باشد، گوگل آن را به سادگی در زیر آدرس وبسایت شما، به کاربران نمایش می‌دهد. پس بهتر است این صفحات خالی از کلمه کلیدی باشند.

محتوای نتایج جستجو را بررسی کنید

هنگامی که تصمیم گرفتید تا یک مقاله را به نگارش درآورید، بهتر است قبل از هر چیزی محتوای صفحاتی که در نتایج گوگل نمایش داده می‌شوند را بررسی کنید تا بتوانید یک مقاله بسیار خوب بنویسید. ما شما را به کپی کردن مطالب دیگران تشویق نمی‌کنیم بلکه با بررسی مقالات این صفحات می‌توانید به یک دید کلی نسبت به خواسته و نیاز کاربران دست یابید و بتوانید یک محتوای بی نقص را نگارش کنید. همچنین ممکن است هنگام نوشتن یک مقاله، برخی از نکات را فراموش کنید که با مطالعه نتایج برتر گوگل، این نکات به شما یادآوری می‌شوند.

نتیجه گیری

انتخاب یک کلمه کلیدی خوب، کار ساده ای نیست. اما با استفاده از راه های ذکر شده در این پست، می‌توانید به یک کلمه کلیدی مناسب برسید. هر ساله واژه هایی که کاربران برای پیدا کردن محتوای مورد نظر خود جستجو می‌کنند، دستخوش تغییر می‌شود و شما باید بتوانید این تغییرات را احساس کنید و با استفاده از ابزار های موجود به بهترین کلمه کلیدی دست بیابید. برخی از کلید واژه ها توسط افراد زیادی جستجو می‌شود و شما نمی‌دانید از میان آنها کدام یک را انتخاب کنید چرا که همه‌ی آنها مورد توجه کاربران هستند. در این صورت می‌توانید افزونه Yoast SEO Premium را مورد استفاده قرار دهید. در این نسخه قابلیت انتخاب چند کلمه کلیدی وجود دارد. اما باید دقت کنید که حتما کلمات کلیدی مرتبط با محتوای خود را انتخاب کنید. در غیر این صورت به دلیل سئو منفی، امتیاز سایت شما کاهش می‌یابد.

افزونه Yoast SEO Premium را می‌توانید با استفاده از دکمه زیر دانلود کنید.

0 دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه ، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در "به اضافه" را مطالعه کرده و آنها را می‌پذیرم.


نمایش دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی وجود ندارد!